Ли Шъмин, както е рожденото име на бъдещият император Тайдзун, се ражда на 23 януари 599 година. Син е на военачалника Ли Юан, предвождащ войските на император Ян-ди от династията Суй. Ли Шъмин е много добре образован човек, който от младежките си години проявява качествата на блестящ политик. Затова отрано схваща, че политиката на император Ян-ди е чудовищно неграмотна и нанася на държавата големи вреди. Младежът успява да уговори баща си да влезе в съюз с източните тюркути и да свалят императора.
Сключват съюз с предводителя на племената, живеещи в степите, Шибир хан и с общи сили извършват държавен преврат. Император става Ли Юан, приемайки името Гаодзу. Но тъй като политически е абсолютно невеж, на практика държавата се управлява от сина му. На 4 септември 626 година Ли Шъмин отстранява от престола баща си и става император, приемайки храмовото име Тайдзун.
Годините на управлението му са оценявани като златен век в китайската история. Заповедите и законите, които издава, са в подкрепа на селското население и занаятчиите. Започва и мащабна реорганизация на държавния апарат, като въвежда задължителните изпити, чрез които се набират държавните чиновници. Армията е реорганизирана. Систематизира и издава напълно нов кодекс със закони.
Моделът, наложен от Тайдзун, често е сравняван с конфуцианския идеал и по-късните китайски историци го наричат Реалното видение - признание за постиженията на Тайдзун като държавник. Императорът подобрява ефективността на държавническия апарат, като намалява броя на чиновниците. Всички служителите в провинцията са поставени под надзора на инспектори — по един за всяка от 10-те тогавашни административни области на империята. С възстановяването на старата изпитна система от времето на Хан за подбор на служители, всяка година държавният апарат може да се сдобива с най-добрите чиновници, преминали изпита и одобрението на Съвета на висшите държавни служители в Чанан. На изпитите се допускат всички кандидати, а въпросите са от областите история, конфуцианска класика, администрация, управление и поезия.
Степните племена, помогнали по-рано в завземането на властта, признават Тайдзун за свой император, а това му позволява да създаде за пръв път синтетична култура, обединяваща китайци и степните чергарски племена. След като укрепва властта си вътре в страната, Тайдзун започва завоевателни походи, чрез които разширява границите ѝ. Успява да превземе земите до Каспийско море и да подчини Тибет, който признава върховенството на Китай.
Гробницата-мавзолей на император Тайдзун |
Синът на Ли Шъмин успява за известно време да продължи успешната политика на баща си, въпреки че не притежава неговия политически талант. Слабостите му позволяват властта да премине в ръцете на бившата наложница на император Тайдзун – У Дзетян, която се превръща в единствената жена, управлявала Китай с пълната власт и правомощия на император.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар