Останките на античния театър в Левкада |
На шест места по време на археологически разкопки са открити няколко реда от седалките на театъра, изсечени в скалата на хълма. Ширината им варира между 0,73–0,90 метра, височината – 0,22–0,33 метра. На друго място от разкопките е намерена орхестрата– част от сцената, повдигната на височина около 60 сантиметра. Открити са и части от подпорните стени. Като цяло, останките на постройката повтарят общите черти на античните театрални съоръжения, които както е известно, започват да се строят първо в Древна Гърция.
Античните театри се състоят от няколко основни части: главната е орхестрата – кръгла или полукръгла площадка, от която артистите са изнасяли представлението. Местата за зрителите се разполагат в полукръг около орхестрата, като всеки ред е издигнат над предния, за да може всички да виждат представлението. Поради това театрите в Древна Гърция се изграждали предимно на склона на хълм. Редовете за сядане се “прорязвали” с проходи, излизащи лъчеообразно от орхестрата. Зад орхестрата се намирала скенето – палатка или оградена с плат “стая”, служеща за преобличане на актьорите. С течение на времето скенето става стационарно съоръжение в архитектурата на театъра, а на предната му фасада - проскенето – се закрепвали декорите.
Древният гръцки театър в Сиракуза, Сицилия |
Немският археолог Вилхелм Дьорпфелд (изследовател на Олимпия и Троя, един от основоположниците на методичния подход в разкопките) предполага, че остров Левкида е свързан с Одисей. Според него, именно това е мястото на Итака – родината на героя от древногръцкия епос. Но днес малцина са склонни да се съгласят с това предположение.
0 коментара:
Публикуване на коментар