В астрономическите каталози Catalina е записана като C/2013 US10. В момента блясъкът й е от 6 звездна величина и не може да се наблюдава с невъоръжено око, но през следващите дни Catalina ще се изкачва все по-нависоко в часовете преди зазоряване и може да бъде открита с бинокъл или телескоп. Освен това, ще може лесно да я намерите, защото траекторията й преминава в близост до два от най-ярките обекта в нощното небе – Луната и планетата Венера.
Започвайки от 5 декември траекторията на Catalina минава покрай планетите Венера, Марс и Юпитер и ярката звезда Спика. |
До средата на ноември, когато Catalina “зави” покрай Слънцето, кометата можеше да се наблюдава само от Южното полукълбо. Сега тя поема пътя към външните части на системата и е видима за наблюдателите от Северното полукълбо.
За да я наблюдавате, трябва да гледате в посока югоизток един час преди изгрева. Кометата се намира на около 15 градуса над хоризонта (разстоянието между кутрето и показалеца на изпъната ръка на височината на погледа). Кометата се движи на фона на звездите от съзвездието Дева.
Търсете в зрителното поле на бинокъла малка, ярко сияеща в зеленикави тонове светлина. С помощта на малък телескоп може да се забележат и следите от двете слаби опашки на кометата. Любители астрономи са успели дори да заснемат следите от газ и прах, които кометата изхвърля. Опашките й сочат строго в посока обратна на Слънцето.
Comet Catalina C/2013 US10 as seen last night from Hoopers Inlet. bright star is Alpha Tri Aus #Astronomy #Dunedin pic.twitter.com/0R4p808XGV
— Ian Griffin (@iangriffin) August 22, 2015
На 7 декември кометата видимо ще се намира в близост до планетата Венера – най-яркият обект в утринното небе. Дистанцията между Зорницата и Catalina ще е само 4 градуса. Малко над тях ще е тънкият лунен сърп.През следващите няколко дни Catalina ще се изкачва все по-високо над хоризонта, а съществува и вероятност яркостта й да нарасне и да стане видима с невъоръжено око. На 1 януари кометата ще е близо до яркия, сияещ в оранжево Арктур.
Траекторията на кометата, съставена от Sky & Telescope |
Само две седмици по-късно кометата ще пълзи по “дръжката на тигана” на съзвездието Голяма мечка. На 12 януари Catalina ще се намира най-близо до Земята. Разстоянието между нас и нея ще е 108 милиона километра и през това време вероятно ще е видима с невъоръжено око в часовете около полунощ, високо над северния хоризонт.
0 коментара:
Публикуване на коментар