Любимите за много хора банани може да изчезнат от магазините. Предупреждението идва от ирландски учени, които потвърждават, че бананите боледуват от т.нар. панамска болест.
Плодовете са поразени от патоген, който е устойчив на торовете и препаратите, борещи се с гъбичните заболявания по растенията. Панамската болест е унищожила реколтата от банани в Югоизточна Азия и се е прехвърлила в плантациите в Африка, Близкия Изток и Австралия.
Биолозите предполагат, че огнището на болестта, предизвиквана от щама Tropical Race 4 (TR4), се намира в Индонезия, където болестта е била в “латентно” състояние за период от 30 години. Попадайки на добри условия за развитие, гъбичната инфекция поврежда проводящите тъкани на растението, вследствие на което то изсъхва и загива.
Първо болестта се пренася по плантациите в Тайван, след това в Китай, а в последствие обхваща и цяла Югоизточна Азия. Като се отчете броят и тенденцията на заразените плантации, щамът – според специалистите – неизбежно ще се прехвърли и в Южна Америка, където се отглеждат 82% от световния обем банани от най-разпространения сорт “кавендиш”.
Сортът е устойчив към другите щамове на панамската болест, но към TR4 се оказва много податлив. Специалистите съветват новият щам да бъде бързо изучен и да се създаде средство за борба с него, както и да се въведе карантина за много плантации.
Биолозите припомнят, че през 60-те години на ХХ век епидемия от панамската болест унищожава друг популярен сорт банани – “гро-мишел”.
Бананите се смятат за най-разпространения и полезен плод. Наскоро международен екип от учени откри, че в тях се съдържат вещества, които не само подобряват здравословното състояние на организма, но са и в състояние да се борят с грипни и други видове вируси.
0 коментара:
Публикуване на коментар