Илюстративно представяне на Земята в хипотетичната мрежа от уплътнена в "косми" тъмна материя.
Снимка: NASA
|
Тъмната материя е хипотетична форма на материята, която не генерира електромагнитни излъчвания и пряко не взаимодейства с тях (това прави невъзможно прякото й регистриране и наблюдаване). По оценки на учените на тъмната материя се падат 27% от цялата материя във Вселената.
Още през 90-те години на ХХ век учените предвидиха, че тъмната материя следва да формира потоци от микрозърнести частици, движещи се с еднаква скорост по орбитите на галактиките. При приближаването към Земята, по разчетите на Гари Презо от Лабораторията за реактивно движение на NASA, частиците се фокусират в свръхплътни влакна, или “косми”.
За разлика от обикновената материя, тъмната материя лесно преминава през Земята. Но според изчисленията на Презо, именно земното притегляне деформира потока от частици, превръщайки го в тънки и плътни “нишки”, подобни на “косъм”.
Илюстрация, показваща в увеличен мащаб как биха могли да изглеждат "корените" на "космите" от тъмна материя |
“Ако успеем точно да определим предполагаемото местоположение на корените, ще може да изпратим сонда, която да събере необходимата ни информация за тъмната материя”, казва Презо.
"Корените" на космите от тъмна материя, породени от преминаването на частиците й през ядрото на Юпитер, следва да са трилион пъти по-богати на частици спрямо средните стойности. Илюстрация NASA |
0 коментара:
Публикуване на коментар