Начинът, по който човек си прави сам снимки, носи много повече информация за него, отколкото самият му външен вид. Твърдението е на професорът по психология от Технологичния университет Нанян в Сингапур Лин Цю.
Докато провежда изследване, в което участват потребители на китайския аналог на Twitter, и които редовно си правят селфита, ученият достига до заключението, че особеностите на позата, в която се снимат, са свързани с определени личностни черти. Например, приятните и дружелюбни хора по-често си правят снимки сами, на които се смеят и насочват камерата към себе си най-често отдолу нагоре.
Хората, които са жадни “да трупат нови впечатления и опит”, публикуват в социалните мрежи повече “позитивни” селфита. Добросъвестните рядко си правят снимки, на които по фона може да се определи мястото, на което е снимано. А невротичните и емоционално неустойчивите личности по условие са с нацупени устни, докато си правят селфи.
В същото време, учени от Университета на щата Охайо, провеждащи подобно изследване, достигат до извода, че измежду мъжете най-склонни да си правят и публикуват селфита са онези с високи показатели по отношение на нарцистичните наклонности или които страдат от личностни разстройства.
През 2014 година селфитата са на втора позиция в класацията за най-дразнещите снимки от отпускарските периоди. За британците, които са автори на този своеобразен рейтинг на “най-отвратителните снимки”, единственото по-досадно нещо са публикациите със скрийншотове от iPhone с прогноза за времето от мястото, на което човек е решил да прекара отпуска си.
0 коментара:
Публикуване на коментар