А 250 милиона години по-рано се случва т.нар. голямо пермско измиране – най-масовото от петте, които Земята е преживяла в цялата си история. Тогава, в края на палеозойската ера, загиват почти 95% от всички живи организми. Не устояват дори насекомите. 57% от семействата и 83% от родовете насекоми са заличени. Точно по това време изчезват и трилобитите, които помним от учебниците.
За причините, довели до пермското измиране, все още се водят спорове. Едни учени предполагат, че виновник за него е метеоритен дъжд или сблъсък с голям астероид (може ли да мине без сблъсък с астероид?). Други са на мнение, че повишената вулканична активност е виновник за масовия мор. Трети смятат, че виновници са архибактерии, които се научават да употребяват органичните останки и в процеса на преработката им отделят огромни количества метан в атмосферата. Четвърти се съгласяват, че може и да е имало “метанизация” на атмосферата, но това не е заради някакви си микроби, а заради внезапното освобождаване на огромни количества метан от океанските дълбини. Има и хипотези, които разглеждат измирането като следствие от продължителни и постепенни промени в околната среда, към които повечето видове не са успели да се приспособят.
Нови данни, огласени в списание Geology от международен изследователски екип, подкрепят теорията за повишената вулканична дейност. Марк Сефтън (Mark Sephton), заедно с колегите си, изучава изкопаеми скални образци, които някога са били “свидетели” на началото на масовото пермско измиране. В образците, донесени от територията на днешна Северна Италия, учените се натъкват на ванилин – находка, която е много неочаквана. (Само да уточним, че по онези времена, за които говорим, изобщо не е имало никаква Северна Италия – всичко е било един голям континент, който наричаме Пангея).

Ванилинът се синтезира от растения и може да бъде открит в почти всички дървесини. Но не и в почвата, където той бързо се разлага под въздействието на бактериални ферменти. Интригата е точно в това, че в скалните образци на милиони години, ванилинът е прекалено много. Тоест, ванилинът по някакъв начин се е съхранил в почвата до края на пермския период.
Изводът е, че бактериите, които могат да го разложат, по някаква причина не са го сторили. А причината може да се крие в това, че почвата е била с много висока киселинност. В кисела среда ферментът, отговорен за разграждането на ванилина, не работи. Самото повишаване на киселинността на почвата може да се е случило заради обилни количества киселинни дъждове. В наши дни киселинни дъждове валят заради замърсяването на въздуха от индустриалната дейност на човек – най-вече заради големите количества изкопаеми, които изгаряме. Но преди милиони години няма как да виним промишлеността за киселинните дъждове. Тогава виновници са вулканите, които изхвърлят в атмосферата огромни количества въглероден и серен диоксид.
Знае се, че през онзи геоложки период наистина е имало повишена вулканична активност. През 2013 година в същото списание Geology е публикувана статия за математически модел, описващ вулканичната дейност в края на пермския период. Авторите на модела достигат до плашещите изводи, че само от изхвърленият в атмосферата въглероден диоксид, киселинността на дъждовната вода може да бъде намалена до рН 4, а ако към това се добави и серния диоксид, то киселинността би могла да е още по-висока – еквивалент на това от небето да вали нещо като неразреден лимонов сок.

Що се касае до находката от Северна Италия, то повишеното ниво на ванилин може да се дължи просто на някаква локална особеност. Да речем, в онези далечни времена в този регион би могло да е работил активно вулкан, който в локални мащаби да е довел до повишаване на киселинността на почвата. Освен това, пониженото рН може да е резултат от дейността на самите бактерии, развивали се в този район.
![]() |
Последствията от киселинните дъждове в наши дни |
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.