Астрономи от Европейската Южна обсерватория (ESO) и няколко други изследователски организации са открили черна дупка, която по космическите мащаби се намира съвсем близо до Земята. Разстоянието от Слънчевата система до „невидимото чудовище“ е около 1100 светлинни години. Това е най-близката до нас черна дупка, известна до момента на науката.
Откриването на черната дупка става възможно, защото тя се намира в тройната звездна система HR 6819, която се вижда и с невъоръжено око – звездната ѝ величина е 5,3m. Астрономите са направили откритието след наблюдения на движението на другите две звезди-компаньони в системата. За целта дори не са използвали много голям телескоп. Учените са провели наблюденията с помощта на 2,2-метровия телескоп MPG/ESO в обсерваторията на ESO Ла Силя в Чили. Авторите на откритието твърдят, че системата може да се окаже само „върха на айсберга“ и в бъдеще може да бъдат засечени още много подобни черни дупки.
В началото астрономите изследват системата HR 6819 в съзвездието Телескоп като част от по-обширно изследване на двойни звездни системи. Хипотезата им е, че в системата наистина влизат само две звезди. След анализа на данните от наблюденията, обаче, се оказва, че в системата присъства и трето невидимо тяло. Наблюденията със спектроскопа FEROS показват, че едната от двете видими звезди се движи по орбита около невидимия компаньон и извършва една обиколка за 40 земни дни. За да са сигурни в наблюденията си, учените ги извършват в продължение на няколко месеца и така могат с увереност да твърдят, че това е точният период за една обиколка. Другата звезда в системата се намира на по-голямо разстояние от вътрешната двойка, затова и все още не е уточнен периода за една нейна „година“.
По данните за орбитата на видимата звезда от вътрешната двойка в системата, астрономите са успели да изчислят масата на невидимия компаньон. Тя се равнява най-малко на 4 пъти масата на Слънцето. Недостъпен за наблюдения с телескоп обект с подобна маса и на такава дистанция, може да бъде само черна дупка. Обектите от вътрешната двойка са с приблизително еднакви маси и кръгови орбити.
Скритата черна дупка в HR 6819 е една от първите открити черни дупки със звездна маса, които не взаимодействат с обкръжението си и затова остават наистина черни. Най-често черните дупки се откриват по излъчването, което се получава от падащата към тях материя от околното им пространство. Към момента астрономите са открили в нашата галактика едва двадесетина черни дупки. Почти всички от тях активно си взаимодействат с обкръжаващата ги среда и издават присъствието си с мощни рентгенови емисии, генерирани при тези взаимодействия. Според астрофизиците, за времето, през което съществува Млечния път, стотици милиони звезди трябва да са завършили жизнените си цикли, превръщайки се в черни дупки. Откриването на „спящата“ невидима черна дупка в HR 6819 подсказва, че вероятно съществуват много все още скрити за астрономите черни дупки в Млечния път.
Широкоформатна снимка на сегмента от звездното небе в съзвездието Телескоп, в центъра на което се намира системата HR 6819 |
Много вероятно е съществуването на значително повече такива система. Като ги откриваме и изследваме можем да научим много за формирането и еволюцията на редки звезди, които започват своя живот с маса, надхвърляща 8 слънчеви маси, а завършват жизнения си цикъл с взрив като свръхнова, след който остава черна дупка.
Откриването на тройни системи с вътрешна двойка и трета отдалечена звезда може да се окаже интересно и за изучаване на сливането на звезди и черни дупки, което се съпровожда с отделянето на огромни количества енергия. При такива събития може да се появяват достатъчно мощни гравитационни вълни, които да е възможно да се регистрират от Земята. Някои астрономи предполагат, че сливанията може да се случват в системи, в които вътрешната двойка се състои от две черни дупки или черна дупка и неутронна звезда. Отдалечената звезда може гравитационно да въздейства на вътрешната двойка по такъв начин, че да даде тласък на сливането и излъчването на гравитационни вълни. Макар че в HR 6819 и LB-1 има само по една черна дупка и няма неутронни звезди, тези системи все пак могат да ни помогнат да разберем, как точно в тройни звездни системи може да се стигне до сблъсък на звезди.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар