Преди 187 000 и 128 000 години един неандерталец паднал в карстова дупка. Звучи като начало на виц, но не е – по-скоро е една неочаквана възможност да надникнем в далечното минало на човешката еволюция.
Въпросният неандерталец днес се нарича Мъжа от Алтамура. Останките му са открити през 1993 година в Италия, в пещерата Ламалунга, близо до град Алтамура. На находката попадат екип спелеолози, които ги откриват „вкопани“ в скалата на пещерата и покрити с калицтни отлагания. Пропаднал е в карстова фуния, подобна на кладенец, чиито стени са от варовик, постоянно мит от вода.
Карстовата област край Алтамура, където са открити останките на Мъжа от Алтамура |
Невъзможността да се проведат задълбочени проучвания на останките ограничава учените в изнасянето на твърди данни относно възрастта и пола на загиналия неандерталец. Все пак, през последните няколко години екип от изследователи успява да се сдобие с малка костна проба, от която да извлече ДНК за провеждане на анализи. Резултатите от това изследване са публикувани в списание Human Evolution.
Общо взето, според експертите останките са се съхранили отлично, затова и се приема, че праисторическият индивид, след като е паднал в карстовия кладенец е заседнал и не е могъл да излезе сам. Вероятно е умрял от глад и жажда. Тъй като са били на място, защитено от капризите на времето или хищници, останките са се запазили много добре, макар до голяма степен да са покрити с варовик и минерали. Към момента това са най-древните открити останки от този вид, които са и проучени.
През 2009 година учените започват работа по малко парче от раменната кост на неандерталеца, която е изпратена за лабораторни анализи. С помощта на уран-торий метод за датиране е установено, че калциевите отлагания по костите са образувани преди между 170 000 и 130 000 години, което съвпада с предпоследния ледников период от четвъртичния геоложки период.
Учените успяват да извлекат от костите ДНК за анализ. Установяват, че останките са на неандерталец, мъж, който по времето, когато е загинал, е бил на възраст около 35 години. Година по-късно изследователи успяват да „дадат“ и лице на Мъжа от Алтамура. Според информация от медиите, Дейвид Карамели, професор по антропология в Университета във Флоренция, заедно с негов колега, са извършили лицева реконструкция по черепа на неандерталеца. Двамата учени използват лазерно сканиране и метода на фотограметрия. На база сканираните и заснети изображения е създадено точно копие на черепа, а заедно с резултатите от ДНК-анализите, получават нужната за лицевата реконструкция информация.
Събраните данни са предадени на Алфонс и Адри Кенис – холандски братя, които са специалисти по създаването на хипер реалистични модели на палео останки. Компютърният модел, който братята създават, представят един мъж с изпъкнало чело, издължен череп и много голям нос. Моделът показва, че формата на тялото – не много висок и набит – е типична за неандерталците, но черепа на мъжа има някои необичайни особености.
Черепът му демонстрира набор от черти, които дори и с оглед на периода, през който е живял мъжа от Алтамура, са архаични. Това означава, че този индивид може да е представлявал междинно звено в развитието – мост между неандерталците и по-ранния прото-човешки вид, наричан Хайделбергски човек (Homo heidelbergensis), който е живял преди между 750 000 и 100 000 години.
Добре известно е, че линиите в човешката еволюция малко или повече се препокриват. Много от ранните човешки подвидове са съществували съвместно с други и застъпването им във времево отношение затруднява прецизното реконструиране на хронологията в еволюцията на вида ни. Мъжа от Алтамура дава на учените потенциалната възможност да изследват един конкретен период от тази хронология, за който данните, с които разполагаме, са оскъдни. А това би позволило да се развърже още един възел от заплетената еволюционна история, довела до появата на съвременния човек.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар