Астрономи откриха звезда, която разрушава планети (видео)
Астрономи от Университета на щата Индиана са установили, че загадъчните, непериодични затъмнения, наблюдавани при звездата RZ от съзвездието Риби (RZ Piscium) може да бъдат обяснени с наличието на кръжащи около нея облаци от газ и прах. Според предположението на изследователите, тези облаци е възможно да са се появили защото звездата разрушава обикалящи около нея екзопланети. Статия с резултатите от научната разработка астрономите са публикували в специализираното издание Astronomical Journal.
RZ Piscium се намира на 550 светлинни години от нас по направление на съзвездието Риби. Наблюденията показват, че яркостта на звездата от време на време спада с до 10 пъти, а продължителността на такива спадове е до две земни денонощия. В същото време излъчванията в инфрачервения спектър на RZ Piscium нарастват, което предполага наличието на един или няколко облака от прах. Изказвани са предположения, че това е млада звезда, обкръжена от плътен пояс от астероиди, които често се сблъскват и раздробяват.
Алтернативната хипотеза гласи, че RZ Piscium е по-стара от Слънцето и започва да се превръща в червен гигант. Увеличавайки се по размери, звездата разрушава планетите в орбита около нея, което обяснява съществуването на облака от прах.
Учените са провели наблюдения на звездата с помощта на космическия телескоп XMM-Newton, 3-метровия рефлекторен телескопа Шейн в обсерваторията в Лик и 10-метровия телескоп Кек. Оказва се, че RZ Piscium е източник на рентгенови излъчвания, което е характерно за младите звезди. Астрономите са изчислили възрастта на звездата по спектъра на лития в повърхностните ѝ слоеве; с течение на времето литият намалява и това служи на астрофизиците като своеобразен часовник. Измерванията показват, че светилото е на около 30-50 милиона години.
Облаците прах и газ при наскоро формирали се звезди изчезват само за няколко милиона години след раждането им. От това следва, че RZ Piscium, най-вероятно разрушава екзопланети, например, издухвайки материята от газови гиганти, разположени твърде близо до нея.
0 коментара:
Публикуване на коментар