Откритието е направено в морска пещера на западното крайбрежие на Суматра, южно то град Банда Ачех, който пострада сериозно след катастрофалното цунами през 2004 година. Изследователите са изкопали шест траншеи и са анализирали с радиовъглеродно датиране редуващите се слоеве от пясък и отломки.
Стратиграфски разрез на слоевете. По-светлите слоеве са пясъчни наноси, отложили се след цунами; по-тъмните слоеве са отлагания от органичен материал. |
Изследователите пишат, че през споменатия период на територията на Суматра са налетели най-малко 11 цунами. Най-вероятната причина за тях са били мощни земетресения по линията на субдукция. Учените са установили още, че през периода от 5 000 години има цяло хилядолетие, през което не се е случвало островът да изпита деструктивната сила на цунами. В същото време обаче, през друг период, само в рамките на един век, са се случили цели четири цунами.
Като цяло, пишат в заключение учените, малки по сила цунами се случват по-често, а големите бедствия са последвани от дълги периоди на затишие. Бенджамин Хортън подчертава, че специалистите и в наши дни все още не са способни да прогнозират възникването на цунами.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар