За едно от селските имения, открити в планините на Кибура, се предполага, че е принадлежало на рода на император Марк Аврелий, твърдят изследователи от Австрийския археологически институт.
Плоча от оброчищен олтар на Марк Калпурний Лонгин |
Според анализа на експерти от института, четири от тези имоти са принадлежали на местни богаташи и римски благородници, в това число и на императорското семейство. Останките са сериозно повредени, но е абсолютно ясно, че в сградите е имало богато декорирани с мозайка подове, мраморни декоративни пана и водопроводни инсталации с глинени тръбопроводи. За това, че имотите са били с "фокус" върху земеделието и занаятчийството свидетелстват останките от ковачница и мраморна преса, използвана по всяка вероятност в производството на вино.
Светилище от района на Кибура с релефи на конника-бог Какасбос |
Върху оброчищен олтар, открит близо до едно от именията, са изсечени стихове, посветени на членовете на елитна ловна дружина. През II век Марк Калпурний Лонгин, член на уважавания сенаторски род на Калпурниите, предприема пътуване от Аталея (днешна Анталия) към именията на семейството си в Кибура. По време на лов заедно с приятели, убива козирог с невероятно красиви рога, а животното пренася в жертва на боговете, молейки ги да защитават земите и добитъка му.
В последните десетилетия на II век, Калпурниите губят имотите си в Кибура. По неизвестни причини те стават собственост на императорското семейство.
Лидийска гробница от архаичния период с релеф на лъв |
Като поселение, Кибура съществува от хилядолетия, но се превръща във важен регионален търговски център едва след като регионът е завоюван от римските легиони през I век.
В описанията на географа Страбон, който пише преди 2000 години, по времето на управлението на император Октавиан Август, се споменава и Кибура, която "може да осигури 30 000 пехотинци и 2000 конници" (Страбон, География, 13.4).
Керамични фрагменти от подножието на Асар Тепе - рядко откривано доказателство за грънчарско производство в промишлен мащаб |
Все още обаче, за археолозите остава отворен въпроса, дали в Мала Азия е съществувало производство на керамика в селските региони. Звучи тривиално, но засега се оказва трудна задача да бъдат ясно идентифицирани занаятчийски работилници за такова производство.
Ясно е, че в самата Кибура и намиращият се на стотина километра Сагалос са произвеждани керамични съдове. Открити са споменавания за грънчари и техните стоки, известни в региона на Ликия, на юг от Кибура.
Изглед към Асар Тепе, поне част от което е било във владение на Калпурниите. На това място са открити фрагментите от керамика |
Освен това са открити и останки от "калъпи за чаши", чрез които по вътрешната страна на керамичните съдове са нанасяни релефни декорации. Тези находки подсказват, че в едно от селските имения на Кибура се е произвеждала керамика в "промишлени количества", при това не само съдове за готвене, но и по-фина кухненска и трапезна посуда.
Стели от селско светилище |
Най-вероятно селскостопанската продукция е продавана не само на местния пазар, но е изнасяна и извън границите на империята. Всъщност, римската икономика се е базирала на селското стопанство и всеки от селските имоти в империята се е развивал именно с тази цел. В имота на Калпурниите са разчитали на доходите от две начинания: земеделие и производство на керамика.
Фрагмент от вътрешната стена на глинен съд с нанесена чрез калъп декорация |
На втори релеф е представена сцена на нападение на вълк срещу мъж, облечен с характерните дрехи на местните овчари. Очевидно човекът от сцената е оцелял след това нападение, а впоследствие е наредил да бъдат изсечени скалните релефи, за да ги посвети на богинята, която му е осигурила небесната си защита.
Овчарят от релефите е празнувал късметлийското си спасение от атаката на вълка по същото време, когато Марк Калпурний Лонгин се е радвал на успешния лов в планините край Кибура. И вероятно никой от двамата не се е замислял, че след почти 2000 години археолози и историци ще се опитват да възстановят живота им сред селската идилия, пише Haaretz.com.
0 коментара:
Публикуване на коментар