Възстановка на неандерталец |
Археолозите, попаднали на черепите, са много въодушевени от находките, но въпреки това се задоволяват само с описването им и поставянето на етикети с надпис "archaic Homo". Работата е в това, че до момента е невъзможно да се извлече нужната ДНК от вкаменелостите, за да се определи към кой точно вид спадат образците. Учените както от Китайската академия на науките, така и колегите им от Университета Вашингтон в Сент Люис описват черепите като "притежаващи мозайка от характерни особености". В публикация за списание Science, те посочват прилика с други три групи човешки предци:
"Черепите хвърлят светлина върху модела на морфологичната еволюция на човек в източната част на Евразия. Някои от характеристиките им са наследени и подобни на по-ранните източно евразийски хора, други са получени и предадени от съвременниците им или по-късни човешки видове, срещани и на други места, а трети са по-близо до тези на неандерталците. Анализът показва дългосрочните тенденции в човешката адаптивна биология и предполага наличието на тесни връзки между популациите из цяла Евразия в епохата на късния плейстоцен."
Откритите черепни фрагменти |
Въпреки че не е ясно дали останките могат да бъдат свързани с Денисовия човек, изследователите са изненадани от големия брой техни колеги по цял свят, които са склонни да спекулират за възможната връзка с Денисов човек. Тайнственият Денисов човек е вид, който за момента е известен само по ДНК-секвенциите, съставени по кост от пръст на ръка и зъб, открити в пещерата Денисова в Алтай, Сибир. Смята се, че видът е живял преди 100 000 - 50 000 години, а генетичният му материал споделя характеристики както на съвременен човек, така и на неандерталците. Този факт кара учените да приемат, че в някакъв етап от историята двата вида - съвременния човек и неандерталците - са живеели съвместно и са се кръстосвали помежду си.
Кост от пръст на ръка, открита в пещерата Денисов |
Най-голямото предизвикателство за експертите остава успешното провеждане на ДНК лабораторни анализи на черепите. За съжаление, не е възможно да се направят изводи за морфологията на черепите само от ДНК-анализите. Така че надеждите на експерите са, че в бъдеще ще бъдат разработени нови методи за извличане на ДНК от архаичните находки.
Освен това, професор Крис Стингър от Музея по естествена история в Лондон, който не е участник в изследването, коментира по случая пред ВВС, като заявява, че "за съжаление, липсват зъбите и не можем да извършим директни съпоставителни анализи със зъбите, открити в пещерата Денисов. Въпреки това, трябва да се надяваме, че древната ДНК ще може да бъде възстановена по тези вкаменелости и така ще има възможност да се провери, дали черепите са на Денисов човек или на съвсем отделен клон от човешката еволюция".
0 коментара:
Публикуване на коментар