В Китай текат последните довършителни работи по изграждането на най-големия в света радиотелескоп, който трябва да заработи през месец септември тази година.
500-метровият Aperture Spherical Telescope, или FAST, покрива площ от 30 футболни игрища.
Едновременно тече и проект на стойност 180 милиона долара, който предвижда използването на изкуствени спътници в съвместна мрежа, чиято задача е търсенето на следи от извънземен разум, цитира съобщение на официалните власти агенция Синхуа.
За Пекин мащабното изследване и разгръщане на космическата програма на Китай си остава основен приоритет.
Специалистите вече започват тестове на работните параметри на телескопа, който се намира на склоновете на планинския масив Пинтан в провинция Гуейджоу, в югозападната част на Китай. Работата му ще се осъществява под ръководството на учени от Китайската академия на науките.
Телескопът ще извършва проучвания на свободния водород и отдалечени галактики. Предназначен е да улавя слаби сигнали от много далечни пулсари. С негова помощ учените се надяват да улавят и низкочестотните гравитационни вълни. Не на последно място радиотелескопът ще участва в програмата за търсене на следи от извънземен разум.
Когато заработи, FAST ще измести от челното място най-големия до момента радиотелескоп, намиращ се в обсерваторията Аресибо. Той е с диаметър от около 300 метра и за момента държи първенството по този показател.
Китай уверява, че цялата му космическа програма е изцяло насочена към мирно изучаване на космоса. Пентагона обаче следи отблизо развитието ѝ, тъй като се опасява “да не би някои от космическите апарати да могат да се използват в случай на кризи”, съобщава Ройтерс.
Китай предвижда през 2018 година да изведе в околоземна орбита “основният модул” на собствена космическа станция.
0 коментара:
Публикуване на коментар