Споменаването на чакалоглавия бог се среща още в периода на Първата фараонска династия, но според специалистите може да се окаже, че е присъствал в митологията на местното население далеч преди това. Трябва да се отбележи обаче, че името “Анубис” е непознато преди гърците да стигнат до Египет. В древни времена на египетски божеството се е наричало Анпу или Инпу (Anpu или Inpu). Това име има същия корен както и думата, с която се означава “царско дете”. Нещо повече, свързано е с думата “inp”, което пък означава “разпадане, изтляване”. Анубис е известен още и като “Imy-ut” ("Този, който живее на мястото за балсамиране”) и "nub-tA-djser" ("Владетел на свещената земя”).
Богът без храмове
Анубис. Съвременна зарисовка по древни изображения |
Името му се среща на най-древните известни мастаби (гробници, изградени от тухли, изпечени от кал) от времето на Първата династия и по няколкото открити светилища, посветени на това божество. Например, светилище и гробница с мумифицирани кучета са открити край Анубейон, местност, разположена на изток от Сахара. По всичко личи, че в епохата на първите египетски династии, Анубис е по-върховно божество, отколкото Озирис. Това положение се променя през Средното царство, но Анубис си остава сред най-важните и почитани в древен Египет божества.
Той е от божествата, които не само закрилят хората, но може и да им навреди. Понякога строг, често полезен, но винаги готов да накаже хората за провиненията им. Една от главните му роли е на “Пазител на везните”. Това се свързва с вярванията на древните египтяни, че след смъртта човек застава пред божествата, които претеглят сърцето му на специална везна. В “Книга на мъртвите” е представена сцена, на която Анубис присъства в момента на притегляне на сърцето и определя дали душата на починалия е заслужила вечния живот. Анубис е онзи, който определя съдбата на душите.
Херманубис, гръцко божество, компилация от египетския Анубис и гръцкия Хермес |
Анубис е смятан за водач на изгубените души, включително и на сираците. По време на гръцкия период богът започва да се асоциира с гръцкото божество Хермес. Гърците дори създават “хибридно” божество, наричано Херманубис. В него съчетават характеристиките на Хермес, като пратеник на боговете и на Анубис, който води душите на умрелите за среща с божествата. С течение на времето Херманубис се превръща в Харпократ и влиза в пантеона на римските божества, а още по-късно – през Ренесанса, се превръща в божеството, покровителстващо алхимиците и философите.
Най-известното светилище, посветено на Анубис е откритото в гробницата на фараона Тутанкамон (KV62). Сега артефактът се съхранява в Египетския музей в Кайро под каталожен номер JE61444. Открито е до незапечатания вход на помещението, водещо към “складовата стая” в гробницата. Поставено е близо до съдовете, в които се намират вътрешните органи на мумифицираното тяло на фараона.
Пазител на мъртвите
Главната роля, отредена на Анубис във вярванията на египтяните, е да направлява балсамирането на тялото, да води душите на починалите в отвъдното царство и да охранява гробниците. Според един от митовете за Озирис, Анубис помага на Изида да балсамира тялото на божествения си съпруг. В съответствие с този мит, жрецът, извършващ балсамирането, е поставял на главата си маска с лице на чакал. Нещо повече – според митовете, когато Сет убива Озирис, дава вътрешните му органи като подарък на Анубис. Така се появява в погребалните ритуали и практиката на божеството да се принася в дар малка част от тялото на починалия.
А това, че истинските чакали имат навика да изриват плитките гробове и да изяждат останките на починалите, кара древните египтяни да виждат в Анубис и божеството, което може да прогони “събратята си”. Затова е смятан за пазител на гробниците и гробовете, способен да преобразува негативните и зли сили в положителни и да ги впрегне в магическа преграда за опазване на местата за вечен покой на напусналите този свят.
В продължение на векове древните хора смятали, че мародерите, ограбващи гробници, ще бъдат наказани от Анубис. Смятало се, че добрите хора – напротив – ще бъдат покровителствени от него и той ще напътства душите им по пътя към вечния живот.
В наши дни мистичният получовек-получакал Анубис се е сдобил с още метафизични сили, плод на популярната култура. Мистичното божество присъства като герой в комикси, фентъзи романи, филми, компютърни игри… Но заради тези повърхностни представяния на образа му, Анубис се е превърнал в олицетворение на нещо зло, будещо страх – схващане, далеч от разбиранията и вярванията на древните Египтяни.
В миналото хората са вярвали, че човек е лишен от правото на избор и съдбата му е предначертана. Затова и за тях единствената надежда се криела в това, че след смъртта им Анубис - богът-чакал - ще отреди на душите на водилите благочестив живот да се насладят на вечния покой в отвъдния свят.
Беше ми много интересно
ОтговорИзтриване