Едва през следващия век отново назрява идеята за устройство, с което бързо да бъдат отпечатвани текстове. Някъде около 1808 година Пелегрино Тури, който е известен и с изобретяването на хартията за копиране (но не във варианта с индиго, а от типа със слой сажди), създава собствена пишеща машина. И за неговото изобретение не са се запазили подробни данни, но за сметка на това са оцелели текстове, напечатани от устройството му.
Пишещата машина на Шолс и Глидън получава патент на 23 юни 1867 година, но става известна като Remington №1 и се превръща в първата масово произвеждана пишеща машина в света. Разработката ѝ започва с патента на Кристофър Шолс, който разработва устройството съвместно със Самюл Соул и Карлос Глидън, а по-късно към тях се присъединява и Джеймс Денсмор. Пет години са нужни на екипа, за да усъвършенстват разработеното и патентовано от Шолс устройство.
На 1 март 1873 година е показан първият промишлен образец на вече достатъчно надеждната пишеща машина, с което се поставя началото на масовото ѝ производство. Шолс предлага изобретението си на известната фабрика Ремигтън, която по това време се занимава с изработването на оръжия, шевни машини и земеделски машини.
До края на 1874 година са произведени около 400 пишещи машини от модела Remington №1, а сред първите, сдобили се с новото технологично чудо е и великият писател Марк Твен. Цената на едно устройство е 125 долара, равняващи се по онова време на средностатистическия годишен доход на американците. Това прави пишещите машини луксозен предмет и малко трудното им налагане сред масовия потребител. Едва осем години по-късно новото технологично изобретение започва да се ползва с по-голямо търсене.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар