Изследването е проведено от специалисти от Университета в Киото, пише NewScientist. Учените сканират носните кухини на шест човека, четири шимпанзета и шест макака. След това, с помощта на компютър, моделират потоците на вдишвания и издишвания въздух, преминаващ през носовете.
Компютърен модел на вдишвания топъл и сух или студен и влажен въздух |
От друга страна, да се твърди, че човек не получава затоплен въздух през носа си, е грешно. Освен носът ни, тази функция се изпълнява отчасти и от носоглътката. При човек тя е значително по-дълга, отколкото при приматите, защото участва и в процеса на говорене; благодарение на тази си анатомия, тя активно участва във филтрирането и затоплянето на постъпващия в организма въздух.
На база извършените изследвания, учените изказват предположението, че издаденият напред нос при човека се е формирал преди около 2-3 милиона години, през същият период от време, когато са се случили и промените във формата на човешкия череп. Увеличеният размер на мозъка е изисквал повече място, затова и организмът на човек се е променял така, че да му го освободи.
0 коментара:
Публикуване на коментар