От хиляди реклами ни заливат потоци информация за чудодейните свойства на минералите, включени в състава на шампоани, балсами, лосиони, дезодоранти и всякакъв род козметика. Красивите лица от екрана уверяват, че аквамаринът ще направи косите бляскави, перлите ще им предадат мекота, а шунгитът ще прогони от организма ни токсините.
Казано съвсем кратко, всичко това е лъжа. Малко по-подробно обяснение от гледна точка на минералогията, как рекламите за козметика ни пробутват "натурални минерални заблуди”.
аквамарин |
турмалин |
рубин |
Перлена мида с формирана в нея перла |
арагонит |
селенит |
азбест |
шунгит |
Няма да се спираме на мистичните му свойства от вида “пречистване на аурата, изглаждане на кармата и защита против уроки”. Това, което може да се провери по емпиричен път е способността му да абсорбира, на която – според твърденията за лековитите му свойства – се приписва възможността да извлича “извън организма всички токсини” и “да унищожава патогенни микроорганизми”. За целта първо да уточним какво представлява.
графит |
Шунгитът представлява продукт на метаморфизъм, тоест, въздействието на повишени температури и налягане върху органични останки, кал, дървесина и т.н. В поредицата от преобразования на органичните вещества, той заема междинното място между антрацита и графита. От това съвсем логично следва, че и свойствата му ще са нещо средно между свойствата на тези две вещества. При нито едно от тях обаче, не са наблюдавани антимикробни свойства.
Графитът на практика не може да абсорбира каквото и да е, а антрацита (каменните въглища) има известни свойства да абсорбира. Но далеч отстъпва на способността на дървените въглища, да не говорим за медицински активния въглен.
антрацит (каменни въглища) |
Подобно на каменните въглища, в металургията използват шунгит в окислително-възстановителните процеси, но тъй като в него се съдържат значителни количества кварц, ползват го и като флюс. Шунгитът се използва за декоративни цели – от облицовка за интериора на домовете, до скулптури и различни украшения. Полираният шунгит има смолисто-черен цвят с благороден блясък и това е безспорно красиво за окото.
Ако наистина имате нужда от ефективно средство за абсорбиране на “токсините” от тялото ви, то най-добре е да се използват доказани в практиката препарати, като активния въглен, например.
перлит |
Първо, да направим уточнение, че такъв минерал няма да намерите в нито един справочник по минералогия, защото перлитът е скала. А между скала и минерал, сходството е като между автомобил и лявата му задна гума, например. Скалата е сбор от множество минерални зърна, най-често – различни. Та, перлитът е скала, съставена предимно от особен вид вулканично стъкло. Особеното на това вулканично стъкло е, че заради високата наситеност с водни пари в изходната магма, има чудновата концентрично-сферична форма. В резултат на това, от скалата се отронват сферични фрагменти вулканично стъкло, които по форма наподобяват перла (фр. perle).
каолинит |
Каолинитът не дразни кожата и наистина притежава свойството да абсорбира. Е, какво като са излъгали за минерала, ще каже някой. Важното е, че има ефективна съставка, която е с абсорбиращи свойства и следователно работи. Да, ама не.
Първо, каолинитът далеч не е най-доброто абсорбиращо средство. Много по-добър е да речем монтморилонитът, който обаче се образува от съвършено други скали. И второ, самата идея да се използват глинести минерали е малко странна.
Очевидно, този “хидратиран перлит” трябва да попива всичката пот от повърхността на кожата, върху която е нанесен и така да не позволява на дрехите да се появяват мокри петна. За никого не е тайна, че при намокряне глините набъбват, а при изсъхване се свиват, оставяйки дълбоки следи в пресъхналите локви. Глините с добра абсорбираща способност при намокряне може да увеличат обема си десетки пъти.
А сега си представете следната картинка: глината, нанесена с дезодоранта под мишницата, абсорбира в себе си голямо количество пот, набъбва, става на топчета и започва да се сипе, защото едновременно с това и съхне. Харесва ли ви? Всъщност, дори и да присъства в дезодорантите, обявената от производителя съставка е в “изчезващо малки” количества, за да не оставя бели петна по дрехите. С потта продължава да се справя стандартния химически агент, който потиска работата на потоотделящите жлези. Няма чудо, няма магия – проста химия.
Компонентите, които наистина действат в шампоани, кремове и козметиката като цяло, по принцип са все едни и същи, без значение от марката и цената на продуктите ѝ. В козметичната индустрия не могат да се похвалят с всекидневни революционни и иновационни открития. Пътят до такива постижения е дълъг и иска много работа, а резултатите от истинските иновативните постижения се нуждаят от още по-продължителни проверки.
Производителите обаче трябва да продават стоката си, а за целта трябва да убедят купувачите, че точно техният продукт е “уникален, изключителен” и т.н. Затова маркетолозите прибягват до измислянето на хартия на “революционни и иновационни” добавки, като много често им се налага да измислят все нови и нови “допълнения”, които задължително имат фантастични свойства. Сами разбирате, че такива “открития” нямат никаква научна стойност, но пък са в състояние да увеличат цената на продуктите, било то само с 2%.
Съветът ми е, когато пишете статия, потърсете мнението на учени, които са изследвали съответните неща. Само за ваша информация, шунгитът има 30 пъти по-силно действие от активния въглен. Това е потвърдено от много изследвания, включително и наши, съвместно с едни от най-големите учени в света, а и с наши от БАН.
ОтговорИзтриванеСъветът ви е закъснял. Именно, защото се консултираме с учени, а не с анонимни продавачи на шунгит, сме критично настроени към твърденията ви. Например, така и не става ясно спрямо какво и по кои критерии са измерени тези "30 пъти по-силно действие от активния въглен".
Изтриване