Хайнрих Шлиман е известен с това, че открива мястото, на което някога се намирала легендарната Троя, описана от Омир. Находките му може да се нарекат красноречив пример за сбъдването на детски мечти.
Хайнрих Шлиман се ражда на 6 януари 1822 година в малкото немско градче Нойбуков, намиращо се недалеч от Балтийско море. Баща му е свещеник, който много често разказва на сина си легендите и митовете от древния свят, с което запалва у детето интересът към историята. Когато е на 8 години Хайнрих получава от баща си подарък – книгата “Световна история за деца”. Заедно с впечатленията от другия си подарък за коледа – издание на омировата “Илиада”, Хайнрих е толкова запленен от илюстрациите на Троя, че решава един ден да открие древния град.
Разкопките на Хисарлък |
Хисарлък, гравюра |
Упоритостта му е забелязана и ръководството на фабриката, която произвежда най-вече оцветители и багрила, го изпраща като представител в Русия. За много кратко време в Петербург младият Шлиман сключва няколко много добри сделки. Девет месеца по-късно е изпратен на първата си делова обиколка в европейските страни, за да договаря нови сделки от името на фабриката. На 1 октомври 1846 година, само 4 години след като започва работа, собственикът на фирмата Бернхард Шрьодер го прави пълноправен съдружник и управител.
Хайнрих и София Шлиман |
Успешният бизнес позволява на Шлиман да удвои собствените си капитали. През април 1852 година той предава бизнеса на съдружниците си и се завръща в Европа. Отново пътува за Русия, където през 1849 година се е запознал с Екатерина Петровна Лижина. Двамата се женят на 12 септември 1852 година. Тъстът на Шлиман е известен адвокат, който му осигурява място в търговска гилдия – изключително изгодна позиция, тъй като членовете на гилдията се ползват с правото да плащат по-ниски мита и такси, а освен това не подлежат и на мобилизация.
Шлиман на Лъвската порта в Микена |
През 1868 година се мести в Гърция и започва работата си като археолог. Понеже е дилетант, Шлиман е склонен да прави прибързани изводи само по няколко незначителни находки. Но започва разкопки край местността Хисарлък по крайбрежието на Мала Азия. Твърди и е убеден, че под него лежат руините на славната Троя.
През 1873 година открива златно съкровище, което нарича “съкровището на Приам”. За съвсем кратък период Шлиман и помощниците му откриват не един, а цели седем града, всеки по-нов от които се издигал върху руините на предишния. Шлиман смята, че е открил митичната Троя в останките от втори и трети пласт, но съвременните учени са на мнение, че те лежат по-дълбоко – в шестия слой. После археологът-любител се прехвърля на друго място и открива гробниците в Микена – първото доказателство за съществуването на древната микенска култура.
И до днес археолозите спорят, дали Шлиман е открил Троя – градът, описан в омировата “Илиада”. Съкровището на Приам се оказва, че е принадлежало на владетел, живял около хиляда години преди времето на Приам. Затова и сред археолозите е прието да се казва, че находката е “Троя на Шлиман”, което индиректно поставя под съмнение, че това е омировата Троя.
Когато напуска Русия, Шлиман се развежда с първата си съпруга. Преди да започне разкопките в Хисарлък пътува много. Първо обикаля Европа, после предприема второ посещение в САЩ, а накрая извършва и околосветско пътешествие. Посещава Япония, Китай и е пленен от изтока и неговите загадки. В Атина среща втората си съпруга – София Енгастромено. Двамата се женят през 1869 година и имат две деца. Дъщеря си кръщават Андромаха, а синът – Агамемнон.
Семейната гробница на Шлиман |
Хайнрих Шлиман почива на 26 декември 1890 година в Неапол. Тялото му е балсамирано и изпратено в Гърция, където съпругата му го погребва.
Изпращат го с любимите му книги – “Илиада” и “Одисея”, поставени под ръцете му. Съпругата му София, която почива 42 години по-късно, дъщеря му Андромаха, нейният съпруг и тримата внуци на Шлиман – всички почиват в семейната гробница-мавзолей, построена по завещанието на Хайнрих Шлиман в Атинските гробища
0 коментара:
Публикуване на коментар