Нито заплахата да се озоват за девет години зад решетките, нито дори опасността да бъдат застреляни на място не могат да спрат бракониерите, които крадат яйца на морските костенурки. В бедните страни това е много лесен и доходен начин да се спечелят пари за оцеляване.
Маслиновата ридлея (Lepidochelys olivacea) е от морските костенурки, разпространени в топлите тропични води на Тихия и Индийския океан – от бреговете на Саудитска Арабия и Нова Зеландия до Венецуела и Пуерто Рико. Засега видът не е включен в списъка със застрашени от изчезване, но се смята за уязвим вид, заради бавното израстване на младите екземпляри, както и заради бракониерите. Популацията на маслиновата ридлея в световен мащаб днес е двойно по-малка, в сравнение средата на миналия век.
Особено тревожна е ситуацията в бедните страни, където местното население, въпреки всички забрани, продължава да бракониерства яйцата на костенурките и да ги продават. Например в Мексико от 1990 година е в сила закон, който забранява лова както на самите костенурки, така и на яйцата им. Нарушителите рискуват да попаднат за 9 години в затвора. За защита на уникалните морски обитатели по крайбрежието патрулират рейнцжъри, на които е разрешено да стрелят по бракониерите. Тези мерки обаче не дават резултат.
На тихоокеанското крайбрежие на Мексико между юли и средата на септември хиляди костенурки излизат, за да снесат яйцата си. Всяка маслинова ридлея снася по около 100 яйца. По данни на National Geographic, цената за едно яйце е около 1 долар, но за жителите на бедните крайбрежни села това е много голямо богатство.
Яйцата на маслиновата ридлея се смятат за деликатес и клиенти за тях са най-вече скъпи ресторанти. Освен това, мнозина вярват, че те са природен афродизиак. Самите бракониери обвиняват за създалата се ситуация правителството. По думите им, липсата на работна заетост и необходимостта да осигурят прехрана на семействата си ги карат да извършват посегателството срещу яйцата на морските костенурки.
0 коментара:
Публикуване на коментар