Синусите на твърдата мозъчна обвивка (оцветени в синьо) |
Този въпрос дълги години занимава физиолозите. От една страна мозъкът сам може да преработва вредните вещества в специални клетки. От друга, той разполага и с т.нар. глиални или вспомагателни клетки, част от които изпълняват същите функции, каквито и обикновените имунни клетки, т.е. откриват и унищожават всичко “чуждо”. И накрая, открити са и допълнителни механизми, които му помагат да се освобождава от нежеланите вещества. В него се отделя т.нар. гръбначно-мозъчна течност (ликвор), която свободно циркулира между главния и гръбначния мозък, а нейните клетки също извеждат някои вещества навън. В резултат се получава единна система от междуклетъчна и гръбначно-мозъчна течност. Как се осъществява пречистването й от биохимичния боклук?
Преди няколко години специалисти от Университета в Рочестър откриват, че кръвоносните съдове в мозъка са “обвити” в израстъци от астроцити – спомагателни или глинални клетки. Получава се двойна тръба, а в пространството между двете й стени прониква “замърсената” междуклетъчна течност, която филтрира мръсотиите в кръвоносния съд. При това астроцитите създават в тръбата налягане, така че филтрацията не протича пасивно, а активно. Системата е наречена глимфна – функционира подобно на обикновената лимфна система, но е изградена от глиални клетки.
Обвивките на мозъка (в жълто е твърдата мозъчна обвивка. със зелено
е оцветено пространството между паяжинната и меката обвивка.)
и мозъчните вени със синусите в твърдата обвивка.
|
Оказва се, че в тези синуси има имунни клетки и молекулярни маркери, характерни за лимфните съдове. Когато изследователите въвеждат на мишки багрилно вещество в субарахноидалното пространство – празнината между меката и паяжиновата мозъчни обвивки, запълнена с гръбначно-мозъчна течност - оцветителят съвсем скоро се оказва в синусите. Следователно, гръбначно-мозъчната течност преминава през синусите. Нещо повече – оцветителят се открива и във вратните лимфни възли. Авторите на изследването са успели да докажат, че течността от лимфните възли може да преминава в мозъчните синуси.
Синусите на твърдата мозъчна обвивка (оцветени в синьо) |
Трябва да се добави още, че имунните клетки, въпреки всички бариери, все пак проникват в мозъка, и в последните изследвания все по-често биват засичани. И преди се предполагаше, че проникването им в мозъчните тъкани е еднозначен и сигурен признак за протичане на патологичен процес (например, тежка инфекция), но се оказва, че те проникват там, дори и когато мозъкът е напълно здрав. Вероятно синусите играят не маловажна роля за това. Разбира се, новото откритие предизвиква най-голям сред медиците, защото се оказва, че имунитетът и мозъкът са свързани по-тясно, отколкото се предполага в досегашните медицински схващания.
0 коментара:
Публикуване на коментар