В Бъкингамшър любители откриха над 550 сребърни и златни монети от XIV век
Съкровище от редки златни и сребърни монети от XIV век е открито в Бъкингамшър, Великобритания. По предварителни оценки, стойността на находката може да надхвърли 150 000 лири.
В находката има 12 изцяло златни монети от времето, когато на Острова вилнее Черната смърт - чумата. Съкровището се оценява като едно от най-значимите, откривани във Великобритания през последното десетилетие.
На находката се натъкват четирима любители с метал-детектори, които участват в организиран фестивал за "търсене на съкровища".
Сега монетите се съхраняват в музей. След като бъдат проучени и каталогизирани, ще бъдат предложени на търг, а приходите от продажбата им ще бъдат поделени между собственика на земята, където са открити и хората, които са ги намерили.
Четиримата търсачи на съкровища в продължение на четири дни са копали в поле в Бъкингамшър. Открили са общо 557 монети. Първоначално попадат само на орнаментирани 12 сребърни монети от времето на Едуард I и Едуард II. Мъжете, свикнали обикновено да намират ръждясали метални дреболии, вместо реални съкровища, продължават с търсенето и така откриват монета след монета. Първият ден намират 276 сребърни и 9 златни монети.
Сребърните монети са сечени в периода на управление кралете Едуард I и II – 1272 до 1327 година. Излезли са от различни монетарници в Линкълн, Бирмингам, Ирландия и Шотландия.
Находката условно е наречена Съкровището от Хамбълдън. Преди повече от 600 години това "малко състояние" е било притежание на богат човек. Мъжете, които откриват монетите, е трябвало - според условията на мероприятието - детайлно да документират мястото на всяка от тях, като са нанесли положението им на картирана решетка.
Трима от четиримата мъже са от Танисайд в североизточна Англия. Те разказват, че за да опазят находката от разграбване, са спали на палатки на място, докато приключат с търсенията си. Андрю Уинтър и братята Тобиаш и Матеуш Новак се запознават на полето с четвъртия от групата – Дариуш Фиялковски.
Матеуш Новак, който работи като чистач в болница в Нюкасъл, разказва: „Беше невероятно преживяване. След като открихме първите монети и проверихме района около тях, разширихме територията на търсене, защото наистина попаднахме на много на брой монети. Всеки един момент беше едно малко чудо“.
Брат му, Тобиаш Новак е пекар в Нюкасъл. Той добавя, че „дори не можех да си представя подобен късмет. Беше най-прекрасния уикенд през живота ми. Ще го помня до края на дните си“.
Находката е направена по време на организирано мероприятие за любители-търсачи. Този вид прояви се радва на голяма популярност във Великобритания. Мястото, където е открито съкровището, е в поле близо до село Хамбълдън в североизточна Англия, за съществуването на което има сведения още от 1086 година. Докато повечето участници в мероприятието попадат на всевъзможни незначителни фрагменти от пушки и старо желязо, късметът се усмихва само на четиримата, открили монетите.
След като без особен успех копаят на няколко места из полето, групата се насочва към друго място и по пътя детекторите им сигнализират за метални предмети. Според Андрю Уинтър, метал-детекторът му сигнализира по начин, който подсказва, че засича нещо сребърно.
Тримата приятели обръщат буца, под която откриват две монети, а на дъното на дупката ясно личи, че има и още. Това се случва по същото време, когато Дариуш Фиялковски, който не се познава до този момент с другите трима, също открива две сребърни монети. По правилата на организираните мероприятия за търсене и откриване на съкровища, всяка находка на повече от три монети се смята за „съкровище“ и следва да бъде декларирана пред организаторите.
След това районът се обявява за изключителна територия на хората, които са направили откритието. Осигурява им се възможността сами да проучват и копаят на определената територия, без право други участници да се намесват. Авторите на откритието обясняват, че след като новината се разнася, буквално е трябвало „да се борят с конкуренцията“. В организирания фестивал участват хора от цял свят и всеки от тях „идваше да види как работим, докато вадехме монета след монета“, обясняват четиримата късметлии.
Андрю Уинтър, който работи като мотокарист и кранист в Блайт, казва: „Докато проучвах с детектора си района, на екрана на устройството постоянно се изписваше 16 – кодът, който показва вероятното наличие на сечени сребърни монети. Другият сигнал, който получавах е 21. Това звучи като „тинг-тинг-тинг“ и е наистина съвсем различен звук. Не се стърпях и извиках „злато, злато, злато“.
Той допълва, че 545-те сребърни монети все още се проучват, но повечето от тях могат да бъдат продадени за между 20 и 50 лири. По-редките екземпляри имат потенциала да донесат по 500 лири. Всяка от златните монети, обаче, може да се изтъргува за около 10 000 лири.
Находката е обявена за най-голямото златно съкровище, откривано след намерените през 2011 година в Хай Акуърт, западен Йоркшър 52 монети от средата на XVII век. То освен това е и с най-много сребърни монети; за последно през 2007 година в Харогейт, северен Йоркшър са намерени 617 сребърни монети от началото на X век.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар