Стилизирано изображение на вирус |
Тази задача на имунитета ни може да бъде подпомогната с помощта на ваксините - вече убити или отслабени патогени, които имунната система „запомня по отпечатъците“. В бъдеще време, когато такава инфекция атакува организма, имунните клетки много бързо започват да синтезират подходящите антитела за конкретния вирус или бактерия.
Но, както много добре е известно на всеки от нас, имунизацията с ваксина срещу грипни вируси се налага да се прави всяка година и ваксината винаги е различна от онази, правена преди година. Това се дължи на факта, че грипнте вируси лесно мутират и в резултат всяка година се появява нещо ново, което ги прави различни спрямо миналогодишната „версия“. Имунната ни система си „спомня“ вируса от миналата година и поради това новият щам отчасти остава невидим за нея: антителата, които имунната система може да започне да синтезира веднага, са с „настройки“ срещу малко по-различни вирусни белтъци – онези, които са били актуални преди година. Предварително да се предскаже каква ще бъде разновидността на грипа следващата година е невъзможно, затова и за момента няма универсална ваксина срещу грипа „изобщо“.
И все пак, възможно е да се подходи така, че имунитетът да атакува с цялата си мощ кой да е грипен вирус, независимо от детайлите в „портрета му“. И това е така, защото отговорът с антитела е само един от отговорите на имунната система. Когато вирус – какъвто и да е той, не само вирусните – проникне в организма и започне да заразява клетките, първи се включва т.нар. интерферонов отговор.
Грипен вирус под микроскоп |
От своя страна, вирусите, в това число и грипните, си имат собствени белтъци, чрез които потискат активността на интерфероновата система. Изследователи от Калифорнийския университет са решили да подходят по нов начин: да се използват за разработване на ваксини грипни вируси, чиито антиинтерферонови белтъци са повредени от мутации. Подбрани са осем такива мутации, в резултат на което е създаден отслабен вирус (наречен HIS – hyper-interferon-sensitive), който притежава всичките осем мутации и при появата му много силно се раздразва интерфероновата защита на клетките.
В лабораторните експерименти, на мишки 28 дни след ваксинирането с HIS-ваксина, е поставяна инжекция с реален грипен вирус, при това в такава доза, която би следвало да се очаква, че ще убие голяма част от опитните животни. Онези от мишките, които не са предварително ваксинирани, наистина в голямата си част умират, докато ваксинираните оживяват в пълен състав. Нещо повече: оживяват, независимо от това, с какъв грипен щам са заразени, а в експеримента са използвани четири различни грипни щама. Пълните резултати от изследването са публикувани в списание Science.
Имунната система на мишките се справя с вирусите, въпреки че ваксината не е специализирана спрямо конкретен щам. Решаваща роля изиграва активирането на общата противовирусна система. Разбира се, че имунитетът започва да синтезира най-различни антитела против грипа, но само те биха били недостатъчни и не биха се справили с вирусите, без включването на мощната интерферонова защита.
И дори реалният, патогенен вирус да се опита да потисне защитата, то това не може да му се отдаде, защото тя вече е набрала обороти. Разбира се, имунизация с подобна ваксина също ще трябва да се прави всяка година, но тъй като работи срещу много вирусни щамове, няма да се налага всяка година да се синтезира в нов вариант срещу конкретен щам. Всъщност, преди да се говори за масовото ѝ прилагане в практиката, трябва да бъдат още допълнителни изследвания, при това не само с мишки, но и с хора.
0 коментара:
Публикуване на коментар