Урна с кремираните останки на Сидхарта Гаутама Буда – поне така твърди надписа върху кутията – са открити в окръг Джинчуан на провинция Гансу, Китай. Заедно с това са намерени и още 260 будистки статуи.
Преведеният надпис върху ковчежето гласи:
Монасите Юнджиан и Жинмин от школата на Лотуса при храма „Манджушри“ в манастира „Лунсин“ в провинция Дзинджоу, събраха повече от 2000 частици шарира [кремирани останки от Буда], както и зъби и кости на Буда и ги погребаха в залата „Манджушри“ на този храм, на 22 юни 1013 година“. На мястото, за което се твърди, че са погребани статуите и останките от Буда, археолозите са открили останки от структура, за която може да се предположи, че е залата Манджушри.
Юнджиан и Жинмин посвещават повече от 20 години в събиране на останки от Буда, познат и като Гаутама Буда, пояснява още надписът.
За да подпомогнат будизма, те пожелаха да съберат шарира [будистки реликви]. За да постигнат целта си, и двамата следваха учението на будизма през всеки ден от живота си, повече от 20 години. Понякога получаваха шарира от дарения, направени от други хора; понякога случайно попадаха на тях; понякога ги купуваха от други места; а понякога и хора им подаряваха шарира за да покажат отдадеността си с цялото си сърце.
В надписа не са споменати 260-те будистки статуи, които археолозите са открили в близост до ковчежето. Експертите не могат със сигурност да определят и дали статуите и ковчежето с реликви са погребани по едно и също време или не. Находките са описани от екипа на Хон У - изследовател от регионалния институт по културно наследство и археология на провинция Гансу, в две статии, публикувани наскоро в списание Chinese Cultural Relics.
Археолозите не спекулират с твърдения, дали някоя от останките наистина е от Буда, за който се предполага, че е починал преди около 2500 години. Надписи, които твърдят, че в дадена реликва са съхранени останки от Буда се срещат и при предишни археологически находки от Китай, подчертават в статиите археолозите. Една от тези реликви, например, е златно ковчеже, открито през 2008 година в големия храм Баоен в Нанкин, за което се твърди, че пази кост от черепа на Буда.
Откритите статуи са с височина до 2 метра. Изработени са някъде с промеждутъка от време между периода на династията Северна Уей (386 – 534 г.) и династията Сун (960 - 1279 г.), пишат археолозите. По това време окръг Джинчуан е важен търговски възел по източното трасе на Пътя на коприната.
Статуите представят както Буда, така и различи бодхисатви (онези, които са се отдали на търсенето на просветление) и божества, почитани като небесни владетели. Някои от статуите представляват само глави на индивидите, докато други са в пълен ръст и са поставени на отделни постаменти. Няколко статуи са всъщност стели с барелефи, изсечени върху тях, но съществува и такова схващане, което ги приравнява към статуи.
Малко са изваянията, които имат надписи по тях. Върху една от тях е изсечен надпис, който приравнен към съвременния календар представлява датата 26 май 571 година. Освен това надписът споменава „ученика Би Сенджин“, който не е изключено, но не може да се твърди със сигурност, да е човекът, изваял камъка.
Друг надпис гласи:
„[Аз] осъзнах, че съм объркан (…) всеки ден, заради възхищението си от мъдростта на Буда, [Аз] посвещавам дневните си доходи като дан, за извайване на статуя на Шакямуни Буда, с молитва за дълголетие и…“Следващите редове от надписа са заличени.
Находката на статуите е дело на местни селяни, които през 2012 година работят по ремонт на пътищата в село Гончи в окръг Джинчуан. През следващата година археолозите извършват подробни разкопки и изследвания на място, а изводите си са публикували през 2016 година в списание Wenwu. Наскоро и двете статии са преведени на английски и са представени в англоезичното списание Chinese Cultural Relics, пише в заключение Livescience.
0 коментара:
Публикуване на коментар