Археолози са открили нови данни за това, кои са били воините, сражавали се в най-старата известна за момента масова кървава касапница в Европа, разиграла се преди около 3250 години.
От 80-те години на ХХ век различни хора попадат на древни кинжали, остриета и други останки от оръжия в речните наслоявания в долината на река Толенезе в Североизточна Германия. Открити са и няколко черепа. През 1996 година любител-археолог дори попада на кост от човешка ръка, пронизана със стрела.
Долината на Толензе, погледната от въздуха |
Археологията не разполага с данни за големи битки, провеждани през бронзовата епоха на територията на Европа, въпреки многобройните останки от мечове, оръжия, фортификационни съоръжения и следи от насилие по останки на хора, живели през този период. По същото време на юг, около Средиземно море, земите врят и кипят и се водят прочути с мащабите си войни и битки: легендарната Троянска война и завоевателните походи на египетския фараон Рамзес II, чиито подвизи в битки с хетите са „документирани“ по стените на гробницата му.
Томас Тербергер, един от немските археолози, започнали същинските разкопки в долината на Толензе, заявяа, че екипът вече е убеден, че наистина пред очите им се разкрива едно мащабно бойно поле. „Убедени сме, че човешките останки, така както ги откриваме, повече или по-малко са оставени да лежат в положението, в което са загинали“, казва Тербергер, който е и част от държавната агенция по културното наследство в Долна Саксония, пред Live Science.
Той подчертава, че находките до момента са вероятно само малка част от цялото поле, където някога се е разиграла кървавата касапница. Тербергер обяснява, че победителят в сражението вероятно е заграбил оръжията и скъпоценностите от убитите врагове, а собствените си паднали войни може би са отнесли за да ги изпратят към отвъдното с полагащите се ритуали и почести. Според Тербергер, в битката са участвали най-малко 2000 души.
„Тук безспорно имаме доказателства, че се касае за конфликт, който излиза извън рамките на регионален сблъсък“, казва Тербергер. Това означава, че воденото сражение е било мащабно и в него са участвали хора от по-голям регион, а не е поредният случай на сблъсък между съседи.
За да получат по-ясна картина за участвалите в битката, Тербергер и колегите му решават да проведат химични анализи на откритите скелети. Изследователите търсят следи от елементи като стронций, който естествено се съдържа в храните и наличието му може да се разглежда като източник специфични „географски данни“ за човека, чиито са останките. Например, човек, прекарал по-голяма част от живота си в Скандинавия, ще има различен „стронциев профил“ от друг, живял някъде в земите на днешна Испания.
През август екипът публикува резултатите от изследването си в списание Archaeological and Anthropological Sciences. Според тях, в битката са участвали големи, разнообразни по географски признак групи от хора, които със сигурност не са живели в този регион. За съжаление, анализите по следите от стронций не са толкова прецизни, за да „посочат точно географско място на картата и да можем да кажем: те са дошли от тук“, казва Тербергер.
Все пак, резултатите най-малко показват, че много от участвалите в битката „не местни“ воини са дошли от юг, вероятно от земите на Южна Германия и Централна Европа. Резултатите са в унисон с някои от археологическите находки: само на това място – древното бойно поле на кървавата касапница – и никъде другаде в Северна Германия са открити върхове на стрели и закопчалки за дрехи, характерни за централноевропейския „стил“, казва Тербергер.
Резултатите сочат още, че поне по отношение на химичния профил, воините от бронзовата епоха са близки до останките, открити в масов гроб, открит наблизо – карай Витщок. Масовият гроб обаче много, много по-скорошен; останките в него са на войници, сражавали се в битката край Витщок от края на септември 1636 година – едно брутално сражение от Тридесетгодишната война. И все пак, може да се намерят паралели с кървавата сеч от бронзовата епоха, убедени са Тербергер и колегите му.
От историческите сведения археолозите знаят, че в битката край Витщок участват наемни воини от цяла Европа. Ако в сражението при Толензе отпреди 3250 години са участвали хора с различен етнически произход, това може да означава, че „те са били воини, специално обучавани, за да живеят като воини“, както се изразява Тербергер. С други думи, те са били професионални воини, а не обикновени земеделци, вдигнали оръжие срещу съседите си, за да бранят земите си.
Археолозите обаче все още търсят отговор на най-важния въпрос за тази битка: защо е водена? Тербергер казва, че той и екипът му ще потърсят сведения в по-широк периметър край Толензе. Реката е играла важна роля в търговията между Севера и Юга, а долината ѝ може да се похвали, че е място на „учудващо“ богата концентрация на ценни артефакти, в това число и златни пръстени и други бижута. Нещо повече: битката се е разгоряла край тесен участък на речното корито, където са открити следи от дървена настилка на път и вероятно мост над реката на това място, датиращи от около 1900 г. пр.н.е. „Вероятно това е бил стратегически важен брод и път за региона“, казва Тербергер.
Освен това, периодът, когато се води сражението – около 1300 г. пр.н.е. – е белязан с културни катаклизми в Централна Европа. С навлизането откъм Средиземноморския регион на нови идеи, в края на бронзовата епоха сред централноевропейските народи се поставя началото на т.нар. култура на полетата с погребални урни (наречена така заради обичая за кремиране на мъртвите и погребването на праха им в урни). „Няма нищо случайно в това, че бойното поле край Толензе пази следите от кървава касапница точно от този период“, казва в заключение Тербергер.
0 коментара:
Публикуване на коментар