Учените са в недоумение относно древна каменна плоча, гравирана със странни символи. Нарекли са я „стелата от Монторо“ и е открита в нива в Испания.
Експертите смятат, че гравираните върху стелата знаци представляват най-ранния за Иберийския полуостров монументален надпис, но все още никой не е в състояние нито да ги дешифрира, нито дори да разбере какво точно представляват.
Артефактът е датиран от желязната епоха и съдържа символи и елементи, които се срещат в испанския, гръцкия, иберийските, ханаанските и южноарабските езици. Всички тези култури са контактували помежду си на Иберийския полуостров във времето, към което се смята, че датира стелата от Монторо.
Стелата е с размери 150х85 см и се предполага, че знаците върху нея са изсечени между IX и III век пр.н.е. |
През 2002 година, докато разорава нивата си в околностите на град Монторо в южна Испания, фермер попада на плочата. Изнася я от нивата и я оставя край пътя. Две години по-късно, случайно преминаващи от там горски инспектори забелязват странните знаци по стелата и я отнасят в археологическия музей в Монторо, където артефактът тъне в забрава още осем години.
През 2012 година Гарсия Санхуан от университета в Севиля разглежда каменния блок и установява, че символите върху него са от различни езикови култури.
Археолозите разкопават малък участък в нивата, където е открита стелата, но не откриват нищо, което да им помогне в датирането и дешифрирането ѝ |
Не е ясно с каква цел са издълбани знаците. Засега има две основни хипотези.
„Вероятно имаме пример за местните хора, които едва ли са били грамотни, и просто са копирали върху камъка онези знаци, които са видели или за които им е било разказано, и от които вероятно нищо не са разбрали какво означават“, описва накратко първата хипотеза д-р Санхуан. „Това може би е отражение на първите контакти между местните хора и дошлите отвън на Иберийския полуостров – най-вероятно финикийците, пристигнали от източното Средиземноморие“. За финикийците, създали мощните и богати за времето си градове Тир, Сидон, Библос и Арвад в земите, където днес са Ливан и Южна Сирия, е известно, че са създатели на първата азбука. Благодарение на уменията си в строежа на кораби, с които кръстосват из цялата акватория на Средиземно море, влиянието им се разпростира далеч на запад и достига до Иберийския полуостров и Северна Африка, където основават множество колонии и търговски пунктове.
Етапите на изсичане на стелата и гравирането на знаците върху нея |
Картаген присъства на Иберийския полуостров между 575 и 206 г. пр.н.е., когато е разгромен от Рим и изтласкан от полуострова.
При всички случаи, докато не бъдат открити други артефакти в контекста на „стелата от Монторо“, гравираното върху нея ще си остане загадка. Д-р Санхуан казва в заключение, че „за хората, гравирали тези знаци, трябва да е било нещо важно, за да го сторят“.
0 коментара:
Публикуване на коментар