Археолози, работещи по проучване на руините на римския град Виндолана във Великобритания, са попаднали на ценни “ръкописи” от преди 2000 години. Експертите се надяват, че новооткритите 25 таблички с текстове ще дадат нова информация за хората, живели край Адриановия вал в онези далечни времена, както и за ежедневието на римляните в Англия изобщо.
Наскоро The Guardian съобщи, че на археологическия обект Виндоланда са открити 25 римски писма, които специалистите определят като най-значимите и обещаващи находки на документи от Римския свят, правени след 1992 година във Великобритания.
Виндоланда възниква като малък укрепен гарнизон край Адриановия вал в северната част на Англия. Кастелът става дом (и работно място) за няколкостотин римски легионери и семействата им. За защитата на Виндоланда, освен стени жителите му създават серия от ровове и насипи. Войната между римляни и британските племена, останали на север от Адриановия вал, е продължителна и кръвопролитна. Римските войски пристигат за пръв път в Британия около 55 или 54 г. пр.н.е., когато Гай Юлий Цезар предприема първия опит за инвазия на Острова. Войната между нашествениците и британските племена утихва едва около 212 година, а крепостта Виндоланда става вече ненужна. Фортът е изоставен и всичко, което напускащите го жители не са можели да носят със себе си, е останало и пролежава недокоснато почти 2000 години. На мястото са градени нови поселения, а останалите заровени под земята предмети от напусналите римляни, днес са прекрасно запазили се артефакти. Новооткритите дървени таблички с изписани текстове също са сред предметите, които са се съхранили в добро състояние.
Частта от форта, където се водят в момента разкопки и където са открити табличките с текстове |
Част от текстовете са изписани на тънки дъскички от брезово дърво |
Д-р Робин Бърли, който е второ поколение в семейството си, проучващ археологическия обект, казва пред The Guardian: “Някои от новите таблички са толкова добре запазени, че може да се прочетат без използването на стандартната за такива процедури инфрачервена фотография и преди да са преминали през целия дълъг процес на консервиране. Няма нищо по-вълнуващо от четенето на тези лични съобщения, писани преди толкова много време. Това е находка, за която съм мечтал през целия си професионален живот”.
По-голяма част от новите текстове са изписани върху обикновените за онова време тънки брезови дъскички. Една обаче е изключение – рядко намирана дъбова табличка, която представлява две отделни дъскички, скрепени заедно. “Затварящият” се документ е способствал за още по-добро съхраняване на мастилото, с което е изписан документа. А според експертите, това, което е изписвано на дъбови таблици е било далеч по-важно от използваната във всекидневието “брезова” кореспонденция.
Главната квартира на гарнизона във Виндоланда |
Сега предстои табличките да бъдат сканирани с инфрачервена технология и да преминат през щателен консервационен процес и едва тогава текстовете ще могат да бъдат разчетени.
0 коментара:
Публикуване на коментар