По същото време започва и търговската и колониална експанзия на Англия по цял свят. Заради опитите на английските търговци да стъпят в испанските колонии в Новия свят се стига до изостряне на отношенията между Англия и Испания. Толерантния подход от страна на Елизабет I довежда до появата на нов феномен - официално позволеното от държавата пиратство. Водите на Атлантическия океан се превръщат в поле на необявена война между Испания и Англия за господство върху търговските маршрути към Новия свят. Самата кралица участва като равноправен "акционер" в пиратските начинания срещу испанците и от това печели не само огромни богатства, но и броят на корабите в кралския флот значително се увеличава.
По време на управлението ѝ кралската администрация е доведена до състоянието на безупречно работеща машина, въведен и строг ред във финансовото ведомство. Англиканската църква, като умерена форма на протестантизма, се превръща в държавна религия. Тя е напълно подчинена на държавата и става важна опора в абсолютната власт на кралицата.
Елизабет I поощрява развитието на нови производства, привлича в страната изкусни майстори, покровителства търговските компании. По нейно време са основани първите английски колонии в Америка.
45-те години, през които управлява Елизабет I, са наричани "златния век на Англия". Това е свързано и с разцвета на културния живот в държавата. В този период творят Шекспир, Марлоу, Бейкън и още цяла плеяда творци и мислители. Театралното изкуство преживява истински разцвет и заслуга за това има самата кралица, която освен като покровителка на театъра се изявява и в роли в любителски спектакли. През 1582 година под патронажа на Елизабет I е създадена и Кралската театрална трупа.
Елизабет I почива на 24 март 1603 година в двореца Ричмънд. Погребана е в Уестминстърското абатство.
0 коментара:
Публикуване на коментар