През 1851 година окултистите Джон Дий и Едуард Кели съобщават, че са “общували с ангели”, които ги научили на основните неща за езика, чрез който може да се “говори с отвъдния свят”. “Ангелският език” си имал собствена азбука, граматика и синтаксис, които двамата записали в дневниците си. Наричат новия си език “Енохийски”, защото според твърденията на Джон Дий, библейският патриарх Енох бил последния човек, който говорил на този език.
Доктор Джон Дий (1527 – 1609 година) е бележит математик, астроном, астролог, окултист и консултант на кралица Елизабет I. По-голяма част от живота си прекарва в занимания, свързани с алхимията, гадаенето и херметичната философия. Практикува тези си “хобита” в Морт Лейк, в западната част на Лондон. Ученият получава образованието си в колежа “Св. Георги” в Кеймбридж, а после талантът му на анализатор и оратор го издига сред управляващия елит. Достига до самите върхове, като става личен консултант на Елизабет I по въпросите на науката. Именно Джон Дий е сочен като автор на термина (и доктрината) “Британска империя”.
Портрет, дело на неизвестен художник, на Джон Дий |
Терминът “Енохийски” е пряк отзвук от това му схващане и е наречен по името на библейската фигура Енох, който бил надарен с магични познания и мистични сили, а в края на живота си бил отнесен на небесата. Според записаното в Стария завет "И Енох живееше според Божиите заповеди и го нямаше вече, защото Бог го взе.” (Битие 5:24)
Джон Дий по време на демонстрация пред кралица Елизабет I |
Джон Дий и Едуард Кели твърдят, че енохийската азбука им е разкрита от ангелите по време на “духовни конференции”, или както още ги наричат "деяния", когато Божиите пратеници им диктували и им показали таблици и текстове, изписани с тези букви. Провеждането на "деянията" спазвало много стриктно религиозните християнски практики на пречистване, молитва и пост. И в същото време за духовните конференции използвали магически кристални сфери, огледала от екзотични материали, и т.н.
Обсидиановото огледало на Джон Дий, което използвал по време на "деянията" |
"Печата на Бог", принадлежал на Дожн Дий |
Съществуват две различни версии на Енохианската азбука, като едната се различава в някои елементи от другата. Първата версия е поместена в ръкописа на Дий на първата от петте книги от “Books of the Mysteries”. Втората и по-широко приета версия на енохийския език се среща в “Liber Loagaeth” и се смята, че е изписана от Едуард Кели. Текстът се чете от дясно на ляво, а някои от буквите са акцентирани.
Буквите от енохийската азбука се четат от дясно на ляво и всяка има английски еквивалент. Така са изписани в дневника на Джон Дий. |
Енохийските букви имат еквиваленти на английски, като част от буквите се произнасят по същия начин, по който звучат и на английски. Повечето обаче са доста по-различни. Енохийският е използван в практиките на Енохийската магия. Освен това на него са записани Ангелските или "Енохийски ключове". Тези “ключове” са “приети” от Едуард Кели през 1584 година, докато той се намира в Краков, Полша. Същата година ги записва в дневниците си като поредица от 19 магични заклинания. Всяко от тях е съставено от 48 поетични стиха и са съответстваши на различните функции в системата на енохийската магия. Написани са на “оригинален” енохийски. Модерният им превод на английски е извършен на база староанглийският превод, който им е направен от самия Джон Дий.
Част от оригиналните записки на Джон Дий обаче са загубени, което става повод за различни интерпретации на смисъла, достоверността и в крайна сметка на автентичността на енохийските текстове. Някои спиритуалисти смятат, че това наистина е първият език на света, съществувал преди появата на всички други човешки езици. В други спиритични кръгове този език се смята, че притежава освен магическа сила, така също и способността да предава информация, излъчена от други измерения.
Критиците на тези схващания изтъкват обаче факта, че синтаксисът на енохийския е много близък до синтаксиса на английския език – родният език на Дий и Кели. Подобно сходство се открива и в отделните думи. Например, “луцифтиас”, означаващо на енохийски “ярък, яркост”, пряко се свързва с Луцифер, чието име пък означава “носещ светлината”. Лондох, което на енохийски е думата за кралство, направо пък си сочи към столицата на благодетелката на Джон Дий и негов патрон – кралицата на Англия.
Компютърен анализ на енохийския също изважда на показ граматичната връзка между енохийския и английския език. Текстовете в “Liber Loagaeth” притежават фонетични характеристики, които не се срещат в естествените езици, но са свойствени за глосолалията, т.е., представляват променени, но вече известни форми на човешки език, за които говорещите го са убедени, че са нов език. Всъщност, глосолалията е свойствена на хора с нарушения в психиката.
Некромантия: спосбността да призоваваш и общуваш с мъртвите. Джон Дий и Едуард Кели. Рисунка от "Астрология" от 1806 г. на Ебензър Сибли |
Във фантастичният филм “Старгейт” от 1994 година са използвани букви от енохийската азбука, за да се представи арката, чрез която се осъществява отварянето на портали между различните светове.
Има и още една съвременна форма на проява на енохийската магия – енохийският шахмат. Това е едновременно игра и пособие за гадаене, което се твърди, че води началото си от оригиналните таблици на Джон Дий. Представлява доста сложна система, която изисква познания за Кабалата, Геомантията, Таро, Алхимия и Астрология.
В Британския музей и днес може да се видят много оригинални експонати, принадлежали на Джон Дий и съмишленикът му в търсенията из окултния свят Едуард Кели.
0 коментара:
Публикуване на коментар