Демонът Инкети, представен като голяма птица с котешка глава, на стената на гробница от Средното Египетско царство. Същият демон се среща и в значително по-стария пергамент от Кайро. |
На рисунки, представени на провела се наскоро в Университета на Суонси международна конференция по древноегипетска демонология, злите същества са показани как хващат жертвите си и им отрязват главите. Сцените са кървави.
Уаел Шербини (Wael Sherbiny), учен, който се е специализирал в изучаването на древноегипетските религиозни текстове, е открил изображенията на два демона в две гробници, датиращи от периода на Средното царство на Древен Египет, т.е. отпреди повече от 4000 години.
Демонът със женска същност Аммут. Тялото му е съставено от части на лъв, хипопотам и крокодил - трите най-големи "човекоядни" същества, познати на древните Египтяни. |
“Трите демона вече са познати на учените, благодарение на древни текстове. Но описанието на два от тях до момента не беше известно”, казва Шербини в интервю за сайта Discovery News.
Богът на Слънцето Ра във формата на Голямата котка, убива змията-демон Апеп, която представлява хаоса. |
Специалистът подчертава, че освен имената, за демоните няма никакви поясняващи текстове, в които да са описани “способностите” и целите на двете зли същества.
“Името на първия демон - Ин-теп – може да подсказва, че той е поставен да охранява святото място и ще отсече главата на всеки, дръзнал да наруши забраната за влизане”, казва Шербини.
Демони-пазители от 145 заклинание от "Книга на мъртвите" |
Интересното обаче е, че Шербини открива същия демон, но в по-различна “форма” и в много по-древния пергамент от Кайро. На практика тази рисунка е най-старото изображение на Икенти. "Текста подсказва, че този демон мълниеносно е нападал и неизбежно е пленявал онзи, когото зърнел”, пояснява Шербини.
Хората, живели в Древен Египет, вярвали, че светът е населен с огромен брой същества, притежаващи свръхестествени сили. Можело да са както добронамерени, така и да са зли духове. “И са играели важна роля в най-различни ситуации, засягащи всички сфери на човешкия живот. Освен това са имали възможностите да въздействат на човек и след неговата смърт”, допълва Шербини.
Изображение на демона Сехакек, за когото древните египтяни смятали, че е причинителят на главоболието |
Египтологът подготвя изображенията на демоните за публикация в статия, в която ще разкаже за мащабното си изследване, част от което е и комплексен анализ на текстове, в които са описани демонични същества.
0 коментара:
Публикуване на коментар