Бойно поле отпреди 3250 години на територията на съвременна Германия разкрива пред археолозите останки от загинали воини, дървени бойни бухалки, върхове от копия, кремъчни и бронзови върхове от стрели и бронзови мечове и ножове. Ужасът на сцената е застинал във времето, “консервиран” в торфните отлагания. Учените са изненадани от мащабното сражение. До този момент никъде другаде в Северна Европа не са откривани следи от толкова голяма битка, а се смяташе, че сражения с такива мащаби са се водели в далеч по-късни времена.
Поради това, както и заради липсващи каквито и да е писмени източници, никой не знае кои са били воините, срещнали се в битка край бреговете на река Толензе в северната част на днешна Германия, близо до крайбрежието на Балтийско море.
|
река Толензе, край чиито брегове се е разиграла кървавата битка |
Анализите на останките на откритите до момента 130 мъже, загинали на възраст между 20 и 30 години, сочат, че някои от тях не са местни, а е възможно да са дошли от места, отдалечени на стотици километри – от териториите на днешна Полша, Холандия, Скандинавия и Южна Европа. Ръкопашното сражение, в което може би са участвали хиляди мъже, вероятно се е разиграло в един ден. Схватката е била брутална, пишат авторите на изследването на останките от Толензе в статия за
списание Science.
В битката са участвали и конници. Към днешна дата, учените смятат, че са проучили едва 2-3 процента от бойното поле, но вече разполагат с много материал за изследване. Освен човешките останки, открити са и костите на пет коня.
|
Два златни пръстена, открити сред останките |
Победителите са взели скъпоценностите от телата на загиналите, но някои от жертвите са били потопени във водата преди да бъдат обрани, а впоследствие останките и скъпоценностите им са останали хиляди години заровени в торфа.
По времето, когато се е състояло сражението, все още няма писменост, затова и не са запазени сведения за това, кои са били тези хора и защо са водили битка. Старата максима гласи, че в античността хората са воювали по три основни причини: земя, добитък и жени. Но за конкретния случай няма как да се твърди със сигурност, каква е точната причина за конфликта.
|
Човешки череп с фрактури, открит при разкопките |
Бойното поле край река Толензе е открито през 1996 година, когато археолог-любител се натъква на човешки кости край бреговете на реката. В костта, която открива, е забит кремъчния връх на стрела. При първоначалните разкопки, извършени от археолози, откриват още строшен череп и дървена бойна бухалка с дължина 73 см. Радиовъглеродното датиране на останките показва, че те са от около 1250 година пр.н.е.
|
Кремъчен връх на стрела, забит в кост от горната част на човешка ръка. Първата находка, насочила археолозите към бойното поле край река Толензе |
В периода между 2009 и 2015 година изследователи от Университета в Грайфсвалд и отдела по археология в Мекленбург-Предна Померания откриват още останки от коне и хора, по костите на които има много следи от смъртоносни наранявания.
|
Дървена бойна бухалка |
Намерени са и много дървени бухалки, бронзови и кремъчни върхове на копия и стрели. Учените предполагат, че може би останките на още стотици мъже остават неоткрити до този момент.
|
Дървена бойна бухалка |
“Ако е вярно предположението ни, че останките се отнасят към едно единствено сражение, имаме си работа с конфликт с такива мащаби, за които никой не е предполагал, че се е случвал северно от Алпите през бронзовата епоха. Просто няма друго събитие с такива мащаби, с което да може да бъде сравнен”, казва археологът Томас Тербергер, един от ръководителите на разкопките.
|
Череп, пробит от бронзов връх на стрела, засегнал и мозъка |
От своя страна, редакторите на Science magazine добавят, че битката може да се окаже изобщо най-ранното в света сражение от античността, в което са участвали толкова много воини.
В началото на проучванията на бойното поле край Толензе учените предполагат, че са се натъкнали на останките на група млади воини, тръгнали да плячкосват и да убиват. Касапницата обаче се е разпростряла на цели три километра по протежение на бреговете на реката и това буквално поразява учените. По броя на намерените до момента останки, както и по протежението, на което са открити, археолозите смятат, че в битката вероятно са участвали 4000 или повече воини.
|
Възстановка на предполагаемата екипировка на воините, участвали в битката край Толензе |
Толкова многобройна военна класа за онова време в Европа е нещо, за което до момента никой не е подозирал, пишат редакторите на Science. От писмени паметници ни е известно за епичните битки водени през бронзовата епоха в Близкия Изток и антична Елада, но археологическите находки не свидетелстват за големи по мащаб сражения. А за северната част на Европа изобщо липсват каквито и да е писмени източници на информация.
0 коментара:
Публикуване на коментар