Как се ражда вулкан? В средата на миналия век, в Мексико, жителите на малко селце стават свидетели точно на този процес. В началото на 1943 година, в царевична нива край село Парикутин започват да се случват странни неща. Земята се цепи в буквалния смисъл. Появяват се пукнатини, а местните се кълнат, че чуват звуци, подобни на експлозии. На 20 февруари от една от пукнатините започва да излиза дим, а вечерта вулканът Парикутин вече проявява активността си.
По данни на сеизмологичните архиви за времето от 7 до 20 февруари в радиус от 400 километра от мястото, където се появява новият вулкан, са регистрирани 10 сравнително силни земетресения. Няколко денонощия след 20 февруари започва изригването на лава. В следващите месеци Парикутин постоянно изригва нагорещени потоци, които достигат до местното село и принуждават хората да го напуснат. Вулканът расте на височина. Активността му продължава до 1952 година, когато Парикутин утихва и заспива.
Лавата, изляла се от вулкана се е разстлала на площ от над 25 квадратни километра. Днес това място предлага внушителната гледка на разрушената местна църква Сан Хуан Парангарикутиро. Камбанарията на храма и останките й се издигат сред скалистия пейзаж от застинала лава.
В наши дни Парикутин все още спи. Пътят до вулкана е труден, но се намират и туристи, които са готови да платят достатъчно пари, за да видят опустошенията от природната стихия.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар