Картина на повърхността на Плутон, създадена на база данните от сондата New Horizons |
На 14 юли 2015 година автоматичната междупланетна станция New Horizons направи поредица от снимки на Плутон, прелитайки на около 12 500 километра от повърхността му. В момента апаратът продължава пътуването си към друга загадъчна част от Слънчевата система – Куйперовия пояс, като едновременно с това продължава да изпраща към Земята събраната по-рано информация.
За поредните си открития експертите от NASA съобщиха на пресконференция на 9 ноември. Най-интересни и неочаквани според учените са данните за планинските масиви на Плутон. Много от тях са с кратери. Особено отчетливо се открояват две възвишения, достигащи на височина няколко километра и се простират на 161 километра в диаметър. Наподобяват земните вулкани.
Оливър Уайт, научен сътрудник към изследователския център на NASA, обяснява, че никъде другаде в пределите на Слънчевата система не са наблюдавани подобни структури. Астрофизиците са на мнение, че планините на Плутон са вулкани, които вместо разтопена лава, изригват смес от замръзнала вода и метан, азот и амоняк. Уайт подчертава, че подобно предположение, изказано за малката планета, намираща се на дистанция 30 пъти по-голяма от тази между Слънцето и Земята, изглежда странно, но “това е единственото възможно обяснение”.
New Horizons откри на Плутон няколко големи разлома с дълбочина до четири километра. Наличието им може да се обясни с това, че в ядрата на планетата се извършва разпад на радиоактивни елементи или други глобални промени, случили се някога на повърхността на Плутон.
За деветте дни, докато беше в близост до планетата, сондата е събрала около 50GВ информация. Данните се предават към Земята и се очаква до началото на 2017 година всичката информация да бъде прехвърлена.
0 коментара:
Публикуване на коментар