Глобалното затопляне на климата продължава да оказва въздействие върху процесите в Световния океан. Повишаването на нивото му е обусловено от топлинното разширяване – увеличаването на обема на водата за сметка на нагряването й. Към това се добавя и топенето на ледовете. Покритите с планински ледници територии все повече намаляват в глобален мащаб, а през последните няколко години се наблюдава и ускореното топене на ледниковите щитове в Гренландия и Западна Антарктида.
Преди осем години междуправителствен екип от експерти по климатичните промени публикува доклад, в който фигурира прогнозата, че максимално възможното покачване на водите на световния океан до края на нашия век е 58 сантиметра. Сега обаче, се налага тези заключения да бъдат преразгледани. Специалисти от американското Национално управление на океанските и атмосферни изследвания (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) са установили, че нивото на Световния океан се покачва с 25% по-бързо, отколкото се смяташе по-рано.
Процесите в изменението на климата днес протичат с невиждана до момента динамика. В частност става дума за бързото развитие на парниковия ефект в атмосферата и рекордно високата температура на повърхностните слоеве вода в Световния океан. Рекордите падат всеки месец: юни 2015 година официално беше обявен за най-топлия през цялата история, откакто се водят наблюдения. Същият извод беше направен за миналогодишният юни – предишният най-топъл месец на планетата за цялата история на метеорологичните наблюдения.
През 2014 година имаше 91 тропически циклона, докато през периода 1981—2010 година средно годишно са били по 82. И накрая – във всички части на Арктика, през всички сезони, площта, покрита с ледени полета е значително по-малка от тази, наблюдавана през 80-те и 90-те години на ХХ век.
Съвкупността от тези фактори дава на учените правото да прогнозират, че още до 2050 година нивото на Световния океан ще бъде с 5 метра по-високо. Огромна част от ниските части на градовете, разположени по крайбрежията из цял свят, ще се окажат под вода. В рисковите зони попадат северните части на Канада, източното крайбрежие на САЩ, голяма част от крайбрежието на Латинска Америка, Австралия и много други региони – от Бахамите до Бангладеш.
Същата участ може да сполети на практика всички крайбрежни градове и дори големите европейски мегаполиси. Това може да превърне над 150 милиона души по цял свят в “климатични бежанци”.
0 коментара:
Публикуване на коментар