Веднага след залез слънце погледнете в посока запад нощното небе. |
Този “небесен танц” подготвя сцената за представлението, което ни предстои да видим тази вечер. Генералната репетиция за тазвечерното представление беше на 19 и 20 юни, когато двете планети за известно време бяха придружавани и от лунния полумесец. Малко в ляво на този фон сияе и звездата Регул – алфата от съзвездието Лъв.
Снимка от нощта на 20 юни, направена от Тарела, Валенсия. Горе в центъра е Юпитер, в дясно - Венера, придружени от лунния полумесец. |
Всъщност, подобни сближавания на тези две планети не са чак толкова рядко явление. Наклонът на орбитата на Венера спрямо Земята е само 3.4°, а на Юпитер е едва 1.3°. казано по-просто – тези сближавания просто са “проектирани” да се случват. За последно, например, макар и не толкова високо над хоризонта, двете планети се приближиха в часовете преди изгрев слънце на 18 август миналата година. На 26 октомври тази година, пак в часовете преди разсъмване, дистанцията между двете в нощното небе отново ще е само около 1°.
Подобни серии от сближавания на двете планети дадоха основание на някои специалисти да изкажат предположение, че нещо подобно се е наблюдавало в ноюното небе през 3-2 г. пр.н.е. и всъщност, описаната в Библята Витлеемска звезда е точно сближаването на Юпитер и Венера в близост до звездата от Лъв – Регул. Това обаче е само хипотеза, която следва да бъде детайлно проучена.
В зрителното поле на телескоп двете планети ще изглеждат така. В горния край Юпитер е придружен от 4-те от големите си спътници, а Венера сияе в долния край като полумесец. |
Ако нямате телескоп, просто излезте на залез слънце, намерете си място, където нищо няма да пречи на гледката ви в западна посока и се наслаждавайте на ярките Венера и Юпитер. Не се притеснявайте, че ще изтървете гледката, ако времето е облачно. Двете планети ще останат видимо близо една до друга и през следващите 3-4 дни, така че ще имате възможността да ги наблюдавате.
И не забравяйте да снимате!
0 коментара:
Публикуване на коментар