За Селкирк в началото на февруари 1709 година е забележително с това, че приключва животът му в изгнание на самотен остров.
4 години и 4 дни, изживени далеч от цивилизацията, в пълна самота. Това е цената, която плаща боцманът Александър Селкирк заради избухливостта си. Историята, която започва уж от засегната чест, завършва с несгодите на един живот, далеч от човешкото общество и в постоянна борба за оцеляване. По-късно разказът за преживяното от Селкирк се превръща в знаменитото произведение “Робинзон Крузо” (ако трябва да сме съвсем точни, пълното име на творбата е: „Животът и необикновените приключения на моряка Робинзон Крузо, родом от Йорк, прекарал 28 години на безлюден остров край бреговете на Америка близо до устието на великата река Ориноко, след като претърпявакорабокрушение, в което загива целият екипаж и единствено той остава жив, заедно с разказ за по-нататъшното му необикновено избавление от пирати, описани от него самия“.)
А историята на истинският изгнаник започва с това, че шотландският юноша Александър Селкирк още от малък мечтае за приключения. Баща му е кожухар, но младежът изобщо не желае и да чуе да наследи бащиния занаят. Когато става пълнолетен, Селкирк съобщава на семейството си, че се е записал като моряк в екипажа на кораб, който отплава за Африка. След първото плаване младежът се прибира у дома със златна обеца на ухото и със солидна сума в кесията. За всички става ясно, че най-вероятно Селкирк е плавал с пиратски кораб. Веднъж вкусил от лекотата, с която пиратите забогатяват за много кратко време, младежът копнее да се върне отново в морето. И такъв случай му се отдава през 1704 година. На 27-годишна възраст той се качва като боцман на кораба Cinque Ports, който е част от флотата, командвана от известният по онова време пират Уилем Дампир. Корабът се готви за околосветско плаване, чиято основна цел е да напълни трюмовете със злато. Александър Селкирк просто копнее за подобни приключения.
Плаването протича спокойно, докато по настояване на Дампир капитанското място не е заето от Томас Страдлинг. Между новият капитан и Селкирк веднага избухва вражда – боцманът постоянно оспорва капитанските решения за курса на кораба. Капитанът е уверен в своята правота, докато Селкирк смята, че пътешествието им ще завърши трагично и всички ще умрат от глад и скорбут.
Архипелагът Хуан Фернандес |
На младежа оставят малко хранителни запаси, пушка, барут и куршуми, тютюн, нож, брадва, един голям котел и Библия. Когато емоциите поутихват, а корабът все още е в залива на кораба, Селкирк пробва да се върне на борда. Моли капитан Страдлинг да прости избухливостта му и да го прибере, но всичко вече е решено. Капитанът отказва да го приеме на борда и корабът отплава.
Селкирк остава сам на необитаемият остров Мас а Тиера. Първите няколко седмици той живее с надеждата, че усамотението му ще е кратко, защото в залива на острова често пристигат кораби, за да попълнят запасите си от прясна вода. Но съвсем скоро разбира, че няма да си тръгне толкова бързо, колкото му се иска, и се налага да помисли как да направи живота си на острова по-удобен.
Пещерата на Александър Селкирк |
Първите проблеми на Александър започват, когато запасите му от барут, куршуми и кибрит се оказват на привършване. Докато се чуди как ще оцелява, Селкирк открива жесток, но ефикасен начин да си подсигури бъдещите запаси от месо. Лови малки козлета, подрязва сухожилията на краката им, така че да не могат да бягат бързо в бъдеще и да са лесни за ловуване. Научава се като първобитните хора да си добива огън с триене на сухо дърво. В една естествена пещера си прави заслон, който ползва за спане и складиране на хранителните си запаси, а наблизо построява заслон, където си приготвя храната.
Корабът, с който Селкирк напуска острова |
Появява се нов проблем – плъховете. Гризачите са пренесени на острова от корабите, които хвърлят котва в залива му, за да налеят прясна вода в бъчвите си. Наглите животинки не дават покой на самотния моряк и постоянно нанасят вреди по хранителните му запаси. За да се избави от тази напаст Селкирк опитомява подивели котки, които също като плъховете са пренесени на острова от корабите.
Александър Селкирк разказва историята си
на Даниел Дефо
|
Корабът остава на котва край острова почти две седмици, а на 14 февруари поема на път. Но Селкирк стъпва на шотландска земя след още цели 33 месеца. Завръщането му в родния край предизвиква всеобщото внимание. Всеки иска лично да чуе историята за самотните дни на моряка. Според слуховете, сред щастливците да я чуят лично, е и Даниел Дефо. Поразен от разказа на Селкирк той написва “Робинзон Крузо”.
Постепенно интересът към необикновената история на моряка се уталожва. Той отново иска да се впусне в авантюри. След време се връща във флота. По време на едно от поредните плавания към Африка през 1721 година Селкирк се разболява и почива от тропическа треска.
Историята му обаче се пренася на страниците на романа на Даниел Дефо. Островът, на който прекарва 4 години и 4 дни, днес се нарича Робинзон, а съседното на него парче суша насред океана носи името на самия Александър Селкирк.
-----------
За още новини харесайте страницата ни във Facebook>>>
0 коментара:
Публикуване на коментар