В Атина археолози са открили оракулски кладенец, чиято възраст се оценява най-малко на 1800 години. Това може да се окаже най-древният оракул на Аполон, откриван в Атина. Нещо повече – светилището, в което се е намирал, е много по-старо и съществува вероятност кладенецът да се е ползвал от незапомнени времена.
В съобщение на сайта на израелския Haaretz, кладенецът на оракула е открит от екип, воден от д-р Джута Строзчек, директор на разкопките Керамейк, които се извършват от Германския археологически институт в Атина. Това е първото светилище, посветено на Аполон, което е откривано досега в Атина. Прието е да се смята, че център на почитане на култа към Аполон е Делфи, но новата находка може да постави под съмнение тази хипотеза. Кладенецът на оракула се е намирал в храма, посветен на Артемида Сотерия.
Районът, където е направено откритието и до днес се оводнява от река Еридан, която протича през града от изток на запад. Кладенецът на оракула е използван за хидромантия – метод за гадаене чрез вода.
“Водата и по-специално питейната, е свещена. В гръцката митология водите се пазят от нимфи, които могат да бъдат много недружелюбни, ако човек не се отнася към водата им с подобаващ респект”, обяснява Строзчек
пред Haaretz.
В древни времена хората са следвали напътствията на оракулите не само за да узнаят бъдещето, което ги очаква. Обръщали са се към светилищата за да намерят решения за съвсем обикновени и прости неща от ежедневието, като например, как да подходят спрямо някакъв проблем, или да потърсят изцеления, да си намерят любим и т.н.
Кладенецът на оракула е облицован с керамични цилиндри. Археолозите са открили над 20 надписа на гръцки. Всички те включват фразата: “Ела при мен, О Пеан, и донеси със себе си истински оракул”. Думата “пеан” освен за означаване на хоровите песни в древногръцката лирика, се е използвала и като епитет на бог Аполон – покровителят на изкуствата, лечителите и пророчествата.
|
Омфалос, като символ на камъка, който Зевс хвърлил на Земята |
Оракулският кладенец дълги векове е останал скрит под друга важна част от древен храм. През 2012 година учените установяват, че един омфалос много внимателно е монтиран върху мраморна плоча, която от своя страна е закрила отвора на кладенеца. След внимателно извършена процедура по повдигането с кран на мраморната “тапа” е открит скрития под нея кладенец.
|
Светилището на Аполон в Делфи |
Омфалосът представлява много символичен артефакт, изработен от камък. Символизира “пъпа на света”, централната точка, от която произхожда земния живот. В елинистичната религиозна символика омфалосът е смятан нещо, позволяващо директно да се комуникира с боговете.
Най-известен е омфалосът от Делфи, но той далеч не е единствен по рода си. Подобни каменни омфалоси са откривани на различни места, в това число в Тива и Карнак в Египет, както и в сгради на Винчанската неолитна култура, разпространила се в Южна и Югоизточна Европа около 5500-4500 г. пр.н.е. Тези омфалоси обаче, вероятно са имали по-различно култово предназначение от това на делфийския. Например, в много от сградите на винчанската култура са открити омфалоси, което може би сочи, че са играели важна ритуална роля за хората от тази древна култура.
|
Керамейк, древният некропол на Атина |
Оракулският кладенец е открит в Керамейк – древният некропол на Атина, който днес се намира в централната част на гръцката столица, на северозапад от Акропола. На това място разкопки се извършват още от XIX век. Разкопките обхващат голямата площ на некропола и на мястото са открити хиляди ценни артефакти. Името си Керамейк дължи на общността от грънчари, които са населявали района и които са упражнявали занаята си в работилниците си. В близост се е намирала древната агора на града и прочутата Академия на Платон. Това е най-важното гробище на древна Атина. Най-старите погребения в него датират от ранната бронзова епоха (2700-2000 г.пр.н.е.). Използвано е като място за последен покой през суб-микенския период (1100-1000 г.пр.н.е.) и през по-късните Геометричен и Архаичен периоди (1000 – 480 г. пр.н.е.). Погребения са извършвани и в раннохристиянския период – 338 - 600 година.
|
Аполон в етруския му вариант |
Археолозите са проучили и 2500-годишна баня. Смята се, че е обслужвала както атиняни, така и “гостите” на античния град. Откритието е направено през настоящия сезон на разкопки. Изследователите са на мнение, че този “спа център” е споменат от атинския оратор (един от десетте канонични) Исей от Халкида. Свидетелства за античния спа комплекс се срещат и при Аристофан. Банята е съществувала между V и III век пр.н.е. и вероятно често е използвана от учениците от Академията на Платон, както и от занаятчиите-грънчари, живеещи в района.
0 коментара:
Публикуване на коментар