![]() |
Дупките, намиращи се в югозападния край на "структура А" в Теотиуакан |
В продължение на няколко седмици археолози от Националния институт по археология и история на Мексико (INAH) за пръв път извършват разкопки и изследвания под повърхността на Площада на Луната в древния град Теотиуакан. Екипът се изненадва, когато погледнатият от въздуха площад пред голямата Пирамида на Луната, се оказва осеян с кратери, подобно на лунен пейзаж.
Учените са проучили поредицата от обраслите с мъх дупки. Освен това са установили, че проходите между тях се събират в един център, а цялата “картина” е ориентирана по основните посоки на света. В някои от дупките са открити речни камъчета. Всичко това, смятат археолозите, намеква за кодирана символика, която жителите на древния Теотиуакан са пресъздали още в началните дни на съществуването на града, преди почти 2000 години.
![]() |
Разкопките на пространството пред Пирамидата на Луната |
“Изправени сме пред нов център на града, нов космологичен център. Площадът на Луната не е изглеждал така, както го виждаме днес. Бил е изпъстрен от дупки, канали и стели; сградите са били разположени значително по-далеч, а Пирамидата на Луната е била по-ниска. Варовикът, с който е покрит площада е бил обработван – открихме повече от 400 кухини, използвани в продължение на над пет века. Натъкнахме се на малки дупки с диаметър между 20-25 сантиметра и дълбочина от около 30 сантиметра, с които е бил изпъстрен целия площад. В определени райони тези дупки са по-концентрирани. Много от тях са пълнени с речни камъчета, донесени от някъде другаде”, разказва д-р Вероника Кабрера Ортега, водещ изследовател в разкопките.
От INAH уточняват, че проектът има за цел да проучи сърцето на Площада на Луната, който е играл важна роля в древния град. Работата по разкопките е започнала през миналата година, като е възобновена в началото на април тази година и трябва да приключи до края на месец юли.
Изследванията са съсредоточени върху площта пред Пирамидата на Луната, която за специалистите е позната като “структура А” – 25-метровата дистанция непосредствено пред пирамидата, където се намират 10 малки олтара. С проучването си археолозите се опитват да открият произхода на ритуалното място от Площада на Луната. С помощта на съвременните методи за радиолокационни проучвания, те ще сканират поредицата от дупки, изсечени във варовика от древното население на Теотиуакан.
![]() |
До този момент археолозите са открили пет изцяло запазени каменни стели |
За момента е ясно, че това място е изглеждало коренно различно от начина, по който може да се види днес. Някога площада е бил “заключен” между 13 базови структури и Пирамидата на Луната, която е издигната в последните столетия от съществуването на Теотиуакан (350 – 550 година).
Досега са открити пет цели стели, поставени в дупки. На височина стелите варират между 125 и 150 сантиметра и тежат между 500 и 800 килограма. Все още се очакват резултатите от анализите на камъка, но учените изказват предварителните си предположения, че стелите са издялани от каменни блокове в Пуебла, подобно на няколкото други, открити по-рано в разкопките на Теотиуакан.
“Преди години археологът Ото Щьондубе твърдеше, че Структура А представлява “квинкунс” или “Теотиуакански кръст”, чиято форма се асоциира с космологичните схващания на местните. Но досега липсваха повече доказателства, които да са в подкрепа на това твърдение. Когато се натъкнахме на дупките и на каменните стели, започнахме да подозираме, че мястото наистина е натоварено със символизъм, но не толкова с небесните измерения, а с подземния свят”, разяснява Вероника Ортега в прессъобщение за сайта на INAH.
![]() |
Няколко от дупките, изсечени във варовика в югозападната
част на "структура А" и една от стелите, вътре в дупката
|
Стелите са открити в дупки с диаметър около 60 сантиметра и дълбочина между 3,5 и 4 метра. Дупките трябва да са били издълбани в ранните години на заселване на града (около 100 година). Случило се е по същото време, когато е построена Пирамидата на Слънцето, и когато е започнат строежа на Пирамидата на Луната. Според експертите на INAH, системата от канали е била използвана в продължение най-малко на 500 години, защото са открити доказателства (керамични материали), че дупките са били отваряни и после отново запечатвани.
“Възможно е, хората на Теотиуакан да са поставили стелите в заключителния етап на строежа. Може би с поставянето им са осветили мястото или са легитимирали върховенството на почитаните от местните божества. Въпреки че не сме разбрали напълно контекста, ясно е, че каменните стели са имали важна връзка с водните божества. На това място (Площада на Луната), най-големите скулптури, които са открити, са на богинята на плодородието и водите Чалчиутликуе, което ни навежда на мисълта, че цялото пространство е било посветено на култа към това божество. Многото дупки, концентрирани в района, вероятно са били част от символични дейности, церемонии или ритуали, по време на които хората са се събирали на отвореното площадно пространство и са пускали в дупките речни камъчета – не е изключено това за тях да е символизирало идеята за плодородие”
Друга важна находка са откритите само на 10 см под повърхността два канала, които са свързани с главния олтар на Площада на Луната. Съвсем сигурно е, че и те са имали ритуално значение, а не са служели просто като дренажна система. Двата канала са с ширина между 1,5 и 2 метра. Започват при северните и южните стъпала към главния олтар, след което се насочват в съответните посоки на света, като всеки от двата е с дължина около 25 метра, а на дълбочина достигат и до 3 метра.
“За пръв път със сигурност се знае, че привидно празните пространства не винаги са лишени от археологични находки. Специално в Теотиуакан откритите публични пространства – Цитаделата и площадите пред пирамидите на Слънцето и Луната, са носители на по-дълбок символизъм, отколкото предполагаме, че е скрит в архитектурните и градоустройствените решения на древните. Вероятно тези места са осъществявали истинското “освещаване” на околните сгради в района. Всъщност, предстои ни да проучваме цял един “подземен” свят”, казва в заключение ръководителят на разкопките.
0 коментара:
Публикуване на коментар
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.