Джонатан Фломбаум от Университета Джонс Хопкинс и негови колеги от няколко други американски изследователски центрове са провели следния експеримент: Доброволци са помолени да разгледат цветен кръг със 180 различни оттенъка и да посочат кой според тях е “най-доброто” синьо, “най-доброто” зелено, оранжево и т.н. След това започват да показват на всеки от участниците нюанс на един цвят, разменяйки го с абсолютно бял квадрат. Двете картинки се сменят през десета от секундата. През това време доброволецът трябва запомни цвета на демонстрирания квадрат, и накрая да го посочи върху същият цветен кръг, от който са посочили “най-добрият” цвят.
Според описаното от психолозите в статия за списание Journal of Experimental Psychology: В преобладаващото мнозинство от случаите, при опита да се покаже същият цвят, който са гледали, всички участници в експеримента са се провалили, като са се насочвали към онзи, който са посочили първо като “най-добър” – т.е. най-близкия до техните разбирания за жълто, синьо, зелено и т.н., а не онзи, който са виждали по време на демонстрацията. При това, привличането им към основния цвят се засилва, ако след цветния квадрат от демонстрацията макар и за части от секундата да се налага да си спомня цвета му. Иначе казано, колкото по-активно работи паметта, толкова участникът по-лошо се справя с намирането на онзи оттенък, който му е показван в действителност.
Цветът, който виждаме, не е задължително да съвпада с цвета, който ни подсказва паметта ни. (рисунка: Royce Faddis / Johns Hopkins University.) |
Възможно е отговорът да се крие отчасти в езика и думите, които ползваме – ако думата “син” срещаме и произнасяме по-често, отколкото думата “лазурно”, то това може да се отрази на онова, което в паметта ни се записва като “основно, прототипно” определение за този цвят.
0 коментара:
Публикуване на коментар